$ DOLAR → Alış: 4,71 / Satış: 4,73
€ EURO → Alış: 5,46 / Satış: 5,48

Kırıkkale Haber Bilgi Toplumu

Kırıkkale Haber Bilgi Toplumu
  • 20.03.2016
  • 351 kez okundu
Reklam

Bilgi, genelde insan zekasının işletilmesi sonucu ortaya çıkan zihni bir ürün olup, Kırıkkale Haber gözlem, araştırma ve öğrenme yoluyla elde edilir.

Bu doğrultuda bilgi, öncelikle araştırmaya dayalı olarak ya yeni hükümlerin bulunması ya da eski hükümlerin yeniden keşfedilmesi ve sunulmasıyla oluşmaktadır. İnsan bilgisi, Bilgi Sosyolojisi ya da Felsefesi tarafından çeşitli açılardan ele alınmakta ve sınıflandırılmaktadır. En yaygın sınıflamalardan birisi, bilginin ameli ve ilmi bilgi biçiminde yapılan sınıflamasıdır. Ameli bilginin, tamamıyla kişisel tecrübeye bağlı olduğu, sistematik olmayan subjektif bir özelliğinden söz edilir. İlmi bilgi ise, genelde tanıma, açıklama ve anlama amacına yönelik olup, sistematik ve objektif bir özellik gösterir.

Kırıkkale Haber Dün olduğu gibi bugünde bilgi, toplumların dünya ölçeğindeki yerini ve gücünü belirleyen önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka ifadeyle dünyaya bilenler yön vermektedir. Öyle ki gelişmiş ülkelerde bilgi, bir kültür sermayesi olarak, bu ülkelerin dünyadaki ekonomik ve politik gücünü gösteren bir boyuta dönüşmüştür. Batılı ülkelerin bir çoğu sahip oldukları bilgi sayesinde dünya üzerinde siyasal ve ekonomik iktidara yürümekte ve bunun sonucu olarak ta kendi refah düzeylerini sürekli yükseltmektedirler.

Bazı sosyologlar Batı toplumlarının sanayi toplumundan bir başka toplum tipine (yani bilgi toplumuna) doğru evrildiğinden yada yöneldiğinden bahsederler. Kimileri bunu sanayi ötesi toplum kavramıyla izah etmeye çalışmıştır. Burada en temel kriterler arasında bu toplumların, diğer toplumlara nazaran daha ileri derecede;

a- İnsan, toplum ve evrene ait oluşumların temellerini metodolojik ve sistematik bir yaklaşımla ele alırlar.

b- İlmi araştırmalara büyük kaynaklar ayırırlar.

c- Ürettikleri bilgiyi düzenleyip, organize ederek toplumsal hedeflerini gerçekleştirmek ve geliştirmek için kullanırlar.

Toplumların bir aşamadan öteki aşamaya geçmesinde sahip olunan bilgi, şüphesiz önemli bir unsurdur. Sanayi toplumlarında sanayii mamülü üretimi önemli bir gösterge iken, Kırıkkale Haberleri bilgi toplumlarında bilgi üretimi, hızlı bilgi akışı ve hizmet üretimi ön plana çıkmaktadır.

Burada Türkiye bir bilgi toplumu mudur? sorusu yöneltilebilir. Türkiye’nin geçirdiği aşamalar çerçevesinde ve geldiği nokta itibarıyla bilgi toplumu olma yolunda önemli mesafeler aldığı bir gerçektir. Kırıkkale Bunda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit bilimdir” sözü doğrultusunda atılan adımlar ve yapılan yatırımlar önemlidir. Diğer yandan Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal şartların çok kırılgan bir özellik göstermesi, devletin mali ve sosyal bakımdan bilgi toplumu olma yolunda ciddi adımlar atmasını zorlaştırmaktadır. Bilgi toplumlarının eğitim ve bilimsel araştırmalara ayırdıkları kaynaklar ile Türkiye’nin ayırdığı dilimler arasında hala çok büyük farklar söz konusudur. Türkiye’nin eğitime ayırdığı pay ile eğitim çalışanlarına ödediği ücretlerin diğer ülkelere oranla çok düşük olduğu bir gerçektir.

Türkiye kalkınmak, gelişmek ve bilgi toplumu olmak için bilgiye daha fazla yatırım yapmak zorundadır. Bu hem mal hem de hizmet üretmek için atılması zorunlu bir adımdır. Çünkü bir ürünü ithal edip tüketmekle veya ithal teknoloji kullanmakla bir toplum bilgi toplumu olamaz. Ayrıca, kazanılmış yada mevcut bilgi ile bir toplum ayakta kalamaz. Bir toplum gelişmek ve güçlü olmak için yeni bilgiler üretmek ve bilginin sürekli peşinden koşmak zorundadır. Bilgi toplumu olmak için, tek başına bilgi üretmek de yetmez, üretilen bilginin toplumun siyasal, sosyal ve ekonomik hedeflerinin gerçekleştirilmesi yönünde kullanılması gerekir. Kırıkkale Haber Üretilen bilgi raflarda değil, siyasal, sosyal ve ekonomik hedeflerin gerçekleştirilmesi yönünde kullanılmaya başlandığı oranda Türkiye bilgi toplumu olma yolunda önemli mesafeler kat etmiş olacaktır.

Etiketler: / /

Reklam
Dört bölgenin YHT hattı tamam
24 Haziran’da yapılacak olan seçim kapsamında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde halkına hitap etti. Erdoğan,...
Hayırlı Bayramlar
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, ramazan Bayramı mesajı yayınladı. Varlı, Sağlık ve esenlik ve huzur...
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
AGİT Heyetinden Çıkarma
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) uzun dönem gözlem uzmanlarından bir heyet, Kırıkkale Valisi Dr. M.İlker Haktankaçmaz’ı ziyaret etti.
Bahşili’de 160 kişiye yardım
Kırıkkale'nin Bahşili ilçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ramazan ayında 160 vatandaşa 120 bin lira tutarında yardım yapıldığı bildirildi.
Yahşihan’da gıda denetimleri
Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde Ramazan Bayramı öncesinde gıda denetimleri arttı.
Vatandaşlar camileri doldurdu
Kırıkkale'de camileri dolduran vatandaşlar bayram namazını kıldı.Nur Cami ve külliyesine gelen vatandaşlar, bayram namazı için birlikte saf tuttu. Camide yer...
BİR MUTLULUKTUR BAYRAM
Kırıkkale'de Ramazan Bayramı huzurlu ve mutlu bir şekilde kutlandı. Dargınlar barıştı. İnsanlar, huzuru birlikte yaşadılar.
Kripto FETÖ operasyonu
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik Zonguldak merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonda, 9 muvazzaf...
Seçmen sayımız açıklandı
24 Haziran’da cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosu’nu belirlemek üzere yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960...
Belediye Oğuz’a Ağladı
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Personeli Salim Oğuz geçirdiği rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu.
Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyorum
Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Bayram öncesi Kırıkkale Şehitliğini ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
Kazalar bayramda da durmadı
Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1’i ağır 8 kişi yaralandı.
Gıda Denetimleri  Daha Da Arttı
Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi kontrol görevlileri tarafından İlimiz genelinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri,...
Gaziye son görev
Vali Haktankaçmaz Kore Gazisi Akay’ın Cenaze Törenine Katıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares