$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırıkkaleli Bakış

Kırıkkaleli Bakış
  • 27.03.2016
  • 405 kez okundu
Reklam

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan tüm olayları değerlendirdiğimizde, Kırıkkale toplum ve siyaset ilişkisindeki hızlı değişim göze çarpmaktadır. Kamuoyunun bu konudaki genel görüşü, “yıllardır yapılmayanların süratle yapılması” şeklindedir.

Siyasetin menfaat, rant ve çıkar olarak algılanması ve halkın emanetinin, kamu kaynaklarının kullanım şekli ve dağıtılmasındaki tıkanmalar, ülkemizde 20.yy.dan başlayarak gelmektedir. Siyaset alanında farklı görüş ve fikirlerin çarpışması şeklindeki yarış, maddi çıkarlar üzerine kurulmuş ve açıktan açığa menfaat yarışına dönüşmüştü. Devlet imkanları, halkın emaneti olmasına rağmen, bu imkanlar deniz olarak görülerek, üzerine rahat rahat kurulanların saltanatına dönmüş ve emanetin gerçek sahipleri tamamen yok sayılmıştı.

“Sonradan görme” bu “fırsatçı zihniyet”, seçkinci olarak kendini adlandırıyordu.

Bu anlayış, siyasetin sadece kendilerine, elitlere ait olduğunu düşünürken, toplumun siyasetle münasebeti ise yalnızca “seçimde sandığa ve çağrıldığında askere gitmek” kadar uzaktı.

Geleneksel anlayış, topluma, şüpheli gözü ile bakarken, toplumu, “dağdaki çoban” şeklinde gördüğü eğitimsiz, bilgisiz, cahil ve şuursuz bir grup insan olarak tanımlar.

Kırıkkale Halkı koyun gören anlayış, bu gücünü yitirme karşında halka sahip çıkar gibi durarak bu kez de “siz koyun değilsiniz, çobana ihtiyacınız yok” şeklinde iktidara karşı kışkırtarak kullanmaya niyetlenir.

Bu seçkinci bakış, kendisini ise her şeyin “sahibi”, dokunulmaz olarak atfeder, tüm mirasın varisi, veliahdı olarak düşünür.

Ve daha ileri ve kendi tabirleri ile “seçkinciler millet, toplum sadece vatandaş”tır.

Onlara göre;

Kırıkkale Haber

Milletin egemenliği ve bağımsızlığı ise elitlerin egemenliği ve bağımsızlığı anlamına gelmektedir.

Millet adına verilen karar, elitler adına ve lehine verilen karar demek.

Milli irade, elitlerin iradesi, “biz ne dersek o olur” yaklaşımıdır.

Milliyetçilik, elitlerin ihtiyaç duyunca sarıldıkları bir unsur. CHP ve MHP’nin aynı söylemler üzerindeki bağları da aslında köken olarak buraya dayanmaktadır. Millet ve vatandaş ayırımına…

Dar zümrenin, toplum ve devlet arasında, ve şimdi de kurumlar arasında gerilim varmış gibi göstererek, gerginlik yaratmaya çalışılması, siyasetin taşıyıcısı olan toplumu, bu alanlardan itmek istenmesinden kaynaklanmaktadır.

Oysa ki, siyaset bir zümreye tahsis edilen bir ayrıcalık değildir. Dışlanan tüm toplum kesiminin içerisinde olması gereken, fikirlerini, düşüncelerini ve tercihlerini rahatlıkla paylaşabileceği, dile getirebileceği bir alandır.

Kırıkkale Siyaset anlayışının değişmesi ve gelişmesi ile birlikte, geleneksel siyaset anlayışı önemini yitirmeye başlamıştır. Gelişmelerin bu yönden değerlendirilmesinin, aynı zamanda, yeni katılımcı siyaset anlayışının, yararlarını görmemize yardımcı olduğu düşüncesindeyim.

Etiketler: /

Reklam
Çakıcı’dan anlamlı çağrı!
Çakıcı’dan anlamlı çağrı!
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik” Günü Programı Düzenlendi
Kırıkkale’de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı düzenlendi.
ENERJİSA Saha Çalışanları Verilen Zamdan Rahatsız
ENERJİSA Saha Çalışanları Verilen Zamdan Rahatsız
Varlı, Darbelere Karşı Dimdik Ayaktayız
15 Temmuz hain darbe girişimin yıldönümü öncesi bir değerlendirme yapan Kırıkkale TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı iş dünyası olarak...
Kaymakam Yılmaz Şehit Eşini Ziyaret Etti
YAHŞİHAN KAYMAKAMI FATİH YILMAZ ŞEHİT EŞİNİ EVİNDE ZİYARET ETTİ
Köken, Çiftçilerimizin Ürünleri Tam Değerinde Alınmalı
Keskin Kaymakamı Muammer Köken ve Belediye Başkanı Dede Yıldırım Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürlüğünü ziyaret etti. T.M.O. Şube Müdürü Ahmet...
AHMET TAŞKIN GERİ DÖNMELİ!!!
ÖZEL HABER MKE ve Kırıkkale Taşkın’ı arıyor! MKE Genel Müdürü,kurumun başarılı yöneticisi Ahmet Taşkın’ın görevi bırakmasının üzerinden epey bir zaman...
Milletimiz İradesini Darbecilere Çiğnetmemiştir
AK PARTİ KIRIKKALE İL BAŞKANI NUH DAĞDELEN, 15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN YILDÖNÜMÜNDE BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI Ak Parti Kırıkkale...
15 Temmuz Türk Milletinin Şanlı Tarihindeki Yerini Almıştır
Vali Haktankaçmaz’ın 15 Temmuz Mesajı
Uzun Cuma Tepkilere Yol Açtı
MÜFTÜ ŞAHİN YILDIRIM CEMAATİ KIZDIRDI
Milletimiz Tarihte Görülmemiş Bir Cesaret Örneği Göstermiştir
KIRIKKALE ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI TOLGAHAN TORAMAN 15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN YILDÖNÜMÜNDE BİR AÇIKLAMA YAPTI
VATAN, MİLLET, DEVLET, ÜLKÜ, ŞEHADET…
Baloğlu, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sadece iktidara değil, Milli İradeye karşı yapıldı
Vali Haktankaçmaz Ziyaretlerde Bulundu
Vali İlker Haktankaçmaz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında Nur Cami’de Düzenlenen Programa Katıldı, Ziyaretlerde Bulundu
Sulakyurt’ta Toplu Sözleşme Sevinci
Toplu iş sözleşmesi Kırıkkale/Sulakyurt Belediye Başkanı İsmail BİLDİK, Kırıkkale Şube Başkanı Celal YÜNLÜ tarafından imzalandı.
Ak Parti Birlik ve Beraberlik İçinde ”Video”
KIRIKKALE AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI SEÇİM SONU DEĞERLENDİRMESİ İÇİN BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares