$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırıkkaleli Bakış

Kırıkkaleli Bakış
  • 27.03.2016
  • 455 kez okundu
Reklam

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan tüm olayları değerlendirdiğimizde, Kırıkkale toplum ve siyaset ilişkisindeki hızlı değişim göze çarpmaktadır. Kamuoyunun bu konudaki genel görüşü, “yıllardır yapılmayanların süratle yapılması” şeklindedir.

Siyasetin menfaat, rant ve çıkar olarak algılanması ve halkın emanetinin, kamu kaynaklarının kullanım şekli ve dağıtılmasındaki tıkanmalar, ülkemizde 20.yy.dan başlayarak gelmektedir. Siyaset alanında farklı görüş ve fikirlerin çarpışması şeklindeki yarış, maddi çıkarlar üzerine kurulmuş ve açıktan açığa menfaat yarışına dönüşmüştü. Devlet imkanları, halkın emaneti olmasına rağmen, bu imkanlar deniz olarak görülerek, üzerine rahat rahat kurulanların saltanatına dönmüş ve emanetin gerçek sahipleri tamamen yok sayılmıştı.

“Sonradan görme” bu “fırsatçı zihniyet”, seçkinci olarak kendini adlandırıyordu.

Bu anlayış, siyasetin sadece kendilerine, elitlere ait olduğunu düşünürken, toplumun siyasetle münasebeti ise yalnızca “seçimde sandığa ve çağrıldığında askere gitmek” kadar uzaktı.

Geleneksel anlayış, topluma, şüpheli gözü ile bakarken, toplumu, “dağdaki çoban” şeklinde gördüğü eğitimsiz, bilgisiz, cahil ve şuursuz bir grup insan olarak tanımlar.

Kırıkkale Halkı koyun gören anlayış, bu gücünü yitirme karşında halka sahip çıkar gibi durarak bu kez de “siz koyun değilsiniz, çobana ihtiyacınız yok” şeklinde iktidara karşı kışkırtarak kullanmaya niyetlenir.

Bu seçkinci bakış, kendisini ise her şeyin “sahibi”, dokunulmaz olarak atfeder, tüm mirasın varisi, veliahdı olarak düşünür.

Ve daha ileri ve kendi tabirleri ile “seçkinciler millet, toplum sadece vatandaş”tır.

Onlara göre;

Kırıkkale Haber

Milletin egemenliği ve bağımsızlığı ise elitlerin egemenliği ve bağımsızlığı anlamına gelmektedir.

Millet adına verilen karar, elitler adına ve lehine verilen karar demek.

Milli irade, elitlerin iradesi, “biz ne dersek o olur” yaklaşımıdır.

Milliyetçilik, elitlerin ihtiyaç duyunca sarıldıkları bir unsur. CHP ve MHP’nin aynı söylemler üzerindeki bağları da aslında köken olarak buraya dayanmaktadır. Millet ve vatandaş ayırımına…

Dar zümrenin, toplum ve devlet arasında, ve şimdi de kurumlar arasında gerilim varmış gibi göstererek, gerginlik yaratmaya çalışılması, siyasetin taşıyıcısı olan toplumu, bu alanlardan itmek istenmesinden kaynaklanmaktadır.

Oysa ki, siyaset bir zümreye tahsis edilen bir ayrıcalık değildir. Dışlanan tüm toplum kesiminin içerisinde olması gereken, fikirlerini, düşüncelerini ve tercihlerini rahatlıkla paylaşabileceği, dile getirebileceği bir alandır.

Kırıkkale Siyaset anlayışının değişmesi ve gelişmesi ile birlikte, geleneksel siyaset anlayışı önemini yitirmeye başlamıştır. Gelişmelerin bu yönden değerlendirilmesinin, aynı zamanda, yeni katılımcı siyaset anlayışının, yararlarını görmemize yardımcı olduğu düşüncesindeyim.

Etiketler: /

Reklam
Kırıkkale Sokak Köpekleri
Kırıkkale’de sokaklarda dolaşan sahipsiz köpekler tehlike saçıyor.
2.Abdülhamit Han Kırıkkale de Anma
Kızılelma Ocakları Kırıkkale Şubesi Tarafından Sultan 2.Abdülhamit Han’ın Vefatının 100. Yılı Nedeniyle Kırıkkale Nur Camii Konferans Salonunda Program Düzenlenecek
Hüseyin Kahya Anıldı
Hüseyin Kâhya Hiçyılmaz’ın vefatının 82.yıldönümü nedeniyle Hüseyin Kâhya Parkı’nda anıldı
Kırıkkale de Muharrem Ayı
Mescid-i Rağbet Cami ve Külliyesi’nde Muharrem Ayı Etkinliği Düzenlendi
Kırıkkale Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
Kırıkkale'de ölmek üzereyken sokağa terk edilen ve bir akademisyen tarafından bulunan gözleri görmeyen yavru kedi, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma...
Hüseyin Kayha Hakkında
Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Cenk Ataman'ın dedesi olan Hüseyin Kahya Cumhuriyetin ilk yılarına...
Kırıkkale DAEŞ Davası
Kırıkkale'de terör örgütü DEAŞ'a üye oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan Irak uyruklu tutuksuz 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk Gaziler Günü Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili konuştu.
Ak Parti Keskin Teşkilatı Ziyaretleri
AK Parti Keskin İlçe Başkanı Halim Bulut okulların açılması ile birlikte ilçede bulanan okulları ziyaret ederek idareciler ve öğretmenler ile...
Kırıkkale Gazilerimiz Unutulmaz
Törende, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Kırıkkale Köprülü Kavşakta Gelişme
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Millet Bulvarı üzerinde çalışmaları devam eden Köprülü Kavşakta incelemelerde bulundu.
Kırıkkale Arazilerinin Başvuru Süresi Doluyor
Kırıkkale'ye bağlı ilçelerinde 2/B arazisi olan köylerde;Hak sahibi olup hiç müracaat etmeyenler,Satın alıp da Tebligat süresinde satış bedelini Ödemeyenler,Taksitli Satış...
Kırıkkale- Kırşehir Ortak Projede
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) tarım ve gıda sektöründe hazırladığı proje ile ürün ve hizmet ihracatının çeşitleneceği bildirildi.
Uyuşturucu Operasyonu
Kırıkkale'de uyuşturucu sattıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "torbacı" olarak adlandırılan, sokakta...
Topladığı eski eşyaları evinde sergiliyor
Kırıkkale'nin Karakeçili ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki emekli Muhlis Yıldız, eski eşya merakıyla topladığı ve satın aldığı malzemeleri evinin bir odasında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
shares