$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı
  • 27.02.2016
  • 380 kez okundu
Reklam

Kırıkkale de Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, çeşitli etkinliklere kutlanmaya başlandı. Hafta kapsamında ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrenciler, ödüllerini aldı.

TRAFİK GÜVENLİĞİ
Her yıl 09-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Uluslararası Karayolları Trafik Güvenliği Haftası’nın bu yılki etkinlikleri İl Kültür Merkezi’nde düzenlen törenle başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti. İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de trafik güvenliğini sağlamak amacıyla, Mayıs ayının ilk haftası Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası olarak kabul edildiğini söyledi.
KAZALAR OLUMSUZLUKLARI BERABERİNDE GETİRİR
Ulaşımın ülkemizin ekonomik kalkınmasında en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen Kartal, “İnsanların günlük yaşamlarında zorunlu bir ihtiyaç haline gelen motorlu araçların, kurallara uygun olarak kullanması, kişi, toplum ve ülke çıkarlarım olumlu olarak etkiler.
Ancak kuralları olmayan veya var olan kurallara riayet edilmeyen trafik ortamında, trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu kazalar can ve mal kaybına neden olmakta; insan, çevre ve ekonomiye önemli oranda zarar vermektedir.
Trafik kazaları kazazede ve yakınları üzerinde bırakacağı etkiler hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir”1 MİLYON İNSAN ÖLMEKTE
Müdür Kartal konuşmasında Kırıkkale Haberleri şu konuya çok dikkat etti; “Trafik kazalarının kazazede ve yakınları üzerinde bıraktığı etkiler, hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar, ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir.
Dünyada her yıl, trafik kazalarından dolayı yaklaşık 1 milyon insan ölmekte, 20 milyon insan da yaralanmaktadır. Bu kayıpların yüzde 30′u kalkınmış, yüzde 70′i kalkınmakta olan ülkelerde meydana gelmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar Ülkemizde de büyük gayretle yapılmaktadır.
Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığı yoğunlukla karayolları üzerinde yapılmaktadır. Yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 95′ler seviyesinde sadece karayolları üzerinden yapılması ağır taşıt sayısının diğer araç türlerine oranla hızlı bir artış sergilemesi ve bunun doğal sonucu olarak bu araçların trafik kazalarına daha çok karışmasına sebep olmaktadır”
DENETİM HİZMETLERİNİN BÜYÜK İŞLEVİ BULUNUYOR
“Ülkemizde son 10 yıl içerisinde sürücü ve araç sayılarındaki artışa paralel olarak, trafik kazalarında da artış olmuş, ancak yapılan çalışmalar ve alman önlemler sonucu trafik kazalarından dolayı meydana gelen yaralanma ve ölümlerde azalma sağlanmıştır.
Trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmalarda sağlanan bu azalış bizim için yeterli olmasa da yaptığımız çalışmaların metot ve yöntemlerinin doğru olduğunu göstermesi açısından sevindiricidir. Zaman içerisinde mükemmel bir trafik mevzuatına sahip olmanın trafik sorununu çözmede tek başına yeterli olmayacağı anlaşılmıştır.
Karayolu Trafik Güvenliğinin geliştirilmesinde, altyapı, eğitim ve ilkyardım hizmetleri kadar hiç şüphesiz etkili denetim hizmetlerinin de büyük bir işlevi bulunmaktadır”
MİLLİ SERVET ZİYAN OLMUŞTUR
“İlimizde geçtiğimiz 2010 yılı içinde sorumluluk bölgemizdeki yollarda 8′i ölümlü, 590′i yaralamalı ve 626 maddi hasarlı olmak üzere toplam bin 224 kaza meydana gelmiştir.
Yaşanan bu kazalarda 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 291′i yaralanmış ve 4.123.400 ( Dört milyar yüz yirmi üç milyon dört yüz ) TL miktarında milli servet ziyan olmuştur.
Trafik kazaları incelendiğinde en fazla kavşaklara yaklaşırken yavaşlamamak ve kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak, araçların hızını aracın yük yolcu ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak kurallarının ihlal edildiği tespit edilmiştir.
İlimizde trafik kazalarının yoğunlaştığı yollar tespit edilerek bu yollar üzerinde trafik kazalarını en aza indirebilmek için hız denetimlerine ve diğer uygulamalara ağırlık verilmiştir”
DENETİMLER YAPILMAKTADIR
“Trafik güvenliğinde yeni açılımlar, hedefler ve çözümler içeren projenin uygulamaya konulduğu 2008 yılı başından itibaren, yapılan başarılı çalışmalar sonucunda, Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de önceki dönemlere göre trafik kazalarında, kaza sonucu ölüm ve yaralanmalarda ciddi oranlarda azalmalar meydana gelmiştir.
Proje kapsamında, hız, alkol, emniyet kemeri, takoğraf ve seyir halinde cep telefonu kullanımı gibi başlıca denetim konularında, trafik ekiplerimiz tarafından sürekli ve etkin denetimler yapılmaktadır. Bilinmelidir ki trafik olgusu bir bütünlüğü ifade eder.
Yani sürücü, yaya ve yolculara trafik kural ve kaidelerine uyma alışkanlığı kazandırılması bir eğitim sorunudur. Bu konuda alt yapı esastır ve bununda başlangıç yeri önce ana ve baba daha sonra eğitimdir”
ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYORUZ
“Eğitimden altyapıya, İlk ve acil yardımlardan denetime kadar uzanan hizmetler zincirinde trafik zabıtası sadece bir halkayı oluşturmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nda Emniyet Teşkilatmın görevi “Denetim” olarak tanımlanmıştır.
Denetim görevinin ise bütün sorumlu kuruluşlar arasında karayolları güvenliğine etki oranının, yani hizmet zincirindeki payının yüzde 12 olduğunu belirtmek istiyorum.
Trafik zabıtası üstün feragat ve fedakârlıkla görevlerini yerine getirmeye, diğer kurum ve kuruluşlarla duyarlılık ve koordinasyon içerisinde çalışmaya, trafik sorununun Ülkemiz gündeminden çıkarılmasında üzerine düşen görevi yapmaya kararlıdır.
Gerek bu hafta içerisinde, gerekse diğer zamanlarda trafik görevlilerimizin yanında yer alarak mücadeleye devam edildiği sürece trafik canavarı daha kolay ve çabuk yok edilecektir” dedi.
TRAFİK KAZASI GÖRDÜĞÜMDE İÇİM YANIYOR
Yaşamış olduğu trafik kazası öncesi ekmeğini taştan çıkarttığını belirten kazazede Hakan Doğan, “Trafik kazasını yaşamadan önce, ben asla trafik kazası yapmam diyerek yola çıkıyordum.
Hiç beklemediğim bir anda trafik kazası yaşadım ve gözlerimi hastanede açtım. Şuanda ise her trafik kazası gördüğümde içim yanıyor.
Gideceğimiz yere ilk önce trafik kurallarına uyarak kendimizi hazırlamalıyız ve yola çıkmalıyız. Trafiğe çıktığımız andan itibaren, her an her şeyi düşünmemiz gerekir.
Ansızın, futbol topunun peşinden ana yola fırlayan bir çocuk çıkabiliyor. O zamanda, trafik kazası kaçınılmaz oluyor. Trafik kazalarında, yaralanan milyonlarca insanlardan birisiyim. Trafik kazalarında hayatını kaybeden bütün insanımıza Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.
ÖDÜL VE SERTİFİKA VERİLDİ
Protokol konuşmalarının ardından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Kırıkkale Haber olarak öğrencileri tebrik ediyoruz.
14 Şubat-15 Mart 2011 tarihleri arasında eğitim gören ticari araç sürücülerinden dereceye girenlere ödül ve sertifika verildi. ‘Ülkemin ve Ailemin Trafik Polisiyim’ kampanyası kapsamında Atatürk İlköğretim Okulu 1-C sınıfı öğrencilerine kart dağıtıldı.
Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantları gezen protokol üyelerine trafik kuralları hakkında bilgiler verildi.

Etiketler: / / /

Reklam
Dört bölgenin YHT hattı tamam
24 Haziran’da yapılacak olan seçim kapsamında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde halkına hitap etti. Erdoğan,...
Hayırlı Bayramlar
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, ramazan Bayramı mesajı yayınladı. Varlı, Sağlık ve esenlik ve huzur...
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
AGİT Heyetinden Çıkarma
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) uzun dönem gözlem uzmanlarından bir heyet, Kırıkkale Valisi Dr. M.İlker Haktankaçmaz’ı ziyaret etti.
Bahşili’de 160 kişiye yardım
Kırıkkale'nin Bahşili ilçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ramazan ayında 160 vatandaşa 120 bin lira tutarında yardım yapıldığı bildirildi.
Yahşihan’da gıda denetimleri
Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde Ramazan Bayramı öncesinde gıda denetimleri arttı.
Vatandaşlar camileri doldurdu
Kırıkkale'de camileri dolduran vatandaşlar bayram namazını kıldı.Nur Cami ve külliyesine gelen vatandaşlar, bayram namazı için birlikte saf tuttu. Camide yer...
BİR MUTLULUKTUR BAYRAM
Kırıkkale'de Ramazan Bayramı huzurlu ve mutlu bir şekilde kutlandı. Dargınlar barıştı. İnsanlar, huzuru birlikte yaşadılar.
Kripto FETÖ operasyonu
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik Zonguldak merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonda, 9 muvazzaf...
Seçmen sayımız açıklandı
24 Haziran’da cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosu’nu belirlemek üzere yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960...
Belediye Oğuz’a Ağladı
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Personeli Salim Oğuz geçirdiği rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu.
Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyorum
Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Bayram öncesi Kırıkkale Şehitliğini ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
Kazalar bayramda da durmadı
Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1’i ağır 8 kişi yaralandı.
Gıda Denetimleri  Daha Da Arttı
Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi kontrol görevlileri tarafından İlimiz genelinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri,...
Gaziye son görev
Vali Haktankaçmaz Kore Gazisi Akay’ın Cenaze Törenine Katıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares