$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı
  • 27.02.2016
  • 306 kez okundu
Reklam

Kırıkkale de Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, çeşitli etkinliklere kutlanmaya başlandı. Hafta kapsamında ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrenciler, ödüllerini aldı.

TRAFİK GÜVENLİĞİ
Her yıl 09-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Uluslararası Karayolları Trafik Güvenliği Haftası’nın bu yılki etkinlikleri İl Kültür Merkezi’nde düzenlen törenle başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti. İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de trafik güvenliğini sağlamak amacıyla, Mayıs ayının ilk haftası Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası olarak kabul edildiğini söyledi.
KAZALAR OLUMSUZLUKLARI BERABERİNDE GETİRİR
Ulaşımın ülkemizin ekonomik kalkınmasında en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen Kartal, “İnsanların günlük yaşamlarında zorunlu bir ihtiyaç haline gelen motorlu araçların, kurallara uygun olarak kullanması, kişi, toplum ve ülke çıkarlarım olumlu olarak etkiler.
Ancak kuralları olmayan veya var olan kurallara riayet edilmeyen trafik ortamında, trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu kazalar can ve mal kaybına neden olmakta; insan, çevre ve ekonomiye önemli oranda zarar vermektedir.
Trafik kazaları kazazede ve yakınları üzerinde bırakacağı etkiler hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir”1 MİLYON İNSAN ÖLMEKTE
Müdür Kartal konuşmasında Kırıkkale Haberleri şu konuya çok dikkat etti; “Trafik kazalarının kazazede ve yakınları üzerinde bıraktığı etkiler, hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar, ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir.
Dünyada her yıl, trafik kazalarından dolayı yaklaşık 1 milyon insan ölmekte, 20 milyon insan da yaralanmaktadır. Bu kayıpların yüzde 30′u kalkınmış, yüzde 70′i kalkınmakta olan ülkelerde meydana gelmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar Ülkemizde de büyük gayretle yapılmaktadır.
Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığı yoğunlukla karayolları üzerinde yapılmaktadır. Yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 95′ler seviyesinde sadece karayolları üzerinden yapılması ağır taşıt sayısının diğer araç türlerine oranla hızlı bir artış sergilemesi ve bunun doğal sonucu olarak bu araçların trafik kazalarına daha çok karışmasına sebep olmaktadır”
DENETİM HİZMETLERİNİN BÜYÜK İŞLEVİ BULUNUYOR
“Ülkemizde son 10 yıl içerisinde sürücü ve araç sayılarındaki artışa paralel olarak, trafik kazalarında da artış olmuş, ancak yapılan çalışmalar ve alman önlemler sonucu trafik kazalarından dolayı meydana gelen yaralanma ve ölümlerde azalma sağlanmıştır.
Trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmalarda sağlanan bu azalış bizim için yeterli olmasa da yaptığımız çalışmaların metot ve yöntemlerinin doğru olduğunu göstermesi açısından sevindiricidir. Zaman içerisinde mükemmel bir trafik mevzuatına sahip olmanın trafik sorununu çözmede tek başına yeterli olmayacağı anlaşılmıştır.
Karayolu Trafik Güvenliğinin geliştirilmesinde, altyapı, eğitim ve ilkyardım hizmetleri kadar hiç şüphesiz etkili denetim hizmetlerinin de büyük bir işlevi bulunmaktadır”
MİLLİ SERVET ZİYAN OLMUŞTUR
“İlimizde geçtiğimiz 2010 yılı içinde sorumluluk bölgemizdeki yollarda 8′i ölümlü, 590′i yaralamalı ve 626 maddi hasarlı olmak üzere toplam bin 224 kaza meydana gelmiştir.
Yaşanan bu kazalarda 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 291′i yaralanmış ve 4.123.400 ( Dört milyar yüz yirmi üç milyon dört yüz ) TL miktarında milli servet ziyan olmuştur.
Trafik kazaları incelendiğinde en fazla kavşaklara yaklaşırken yavaşlamamak ve kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak, araçların hızını aracın yük yolcu ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak kurallarının ihlal edildiği tespit edilmiştir.
İlimizde trafik kazalarının yoğunlaştığı yollar tespit edilerek bu yollar üzerinde trafik kazalarını en aza indirebilmek için hız denetimlerine ve diğer uygulamalara ağırlık verilmiştir”
DENETİMLER YAPILMAKTADIR
“Trafik güvenliğinde yeni açılımlar, hedefler ve çözümler içeren projenin uygulamaya konulduğu 2008 yılı başından itibaren, yapılan başarılı çalışmalar sonucunda, Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de önceki dönemlere göre trafik kazalarında, kaza sonucu ölüm ve yaralanmalarda ciddi oranlarda azalmalar meydana gelmiştir.
Proje kapsamında, hız, alkol, emniyet kemeri, takoğraf ve seyir halinde cep telefonu kullanımı gibi başlıca denetim konularında, trafik ekiplerimiz tarafından sürekli ve etkin denetimler yapılmaktadır. Bilinmelidir ki trafik olgusu bir bütünlüğü ifade eder.
Yani sürücü, yaya ve yolculara trafik kural ve kaidelerine uyma alışkanlığı kazandırılması bir eğitim sorunudur. Bu konuda alt yapı esastır ve bununda başlangıç yeri önce ana ve baba daha sonra eğitimdir”
ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYORUZ
“Eğitimden altyapıya, İlk ve acil yardımlardan denetime kadar uzanan hizmetler zincirinde trafik zabıtası sadece bir halkayı oluşturmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nda Emniyet Teşkilatmın görevi “Denetim” olarak tanımlanmıştır.
Denetim görevinin ise bütün sorumlu kuruluşlar arasında karayolları güvenliğine etki oranının, yani hizmet zincirindeki payının yüzde 12 olduğunu belirtmek istiyorum.
Trafik zabıtası üstün feragat ve fedakârlıkla görevlerini yerine getirmeye, diğer kurum ve kuruluşlarla duyarlılık ve koordinasyon içerisinde çalışmaya, trafik sorununun Ülkemiz gündeminden çıkarılmasında üzerine düşen görevi yapmaya kararlıdır.
Gerek bu hafta içerisinde, gerekse diğer zamanlarda trafik görevlilerimizin yanında yer alarak mücadeleye devam edildiği sürece trafik canavarı daha kolay ve çabuk yok edilecektir” dedi.
TRAFİK KAZASI GÖRDÜĞÜMDE İÇİM YANIYOR
Yaşamış olduğu trafik kazası öncesi ekmeğini taştan çıkarttığını belirten kazazede Hakan Doğan, “Trafik kazasını yaşamadan önce, ben asla trafik kazası yapmam diyerek yola çıkıyordum.
Hiç beklemediğim bir anda trafik kazası yaşadım ve gözlerimi hastanede açtım. Şuanda ise her trafik kazası gördüğümde içim yanıyor.
Gideceğimiz yere ilk önce trafik kurallarına uyarak kendimizi hazırlamalıyız ve yola çıkmalıyız. Trafiğe çıktığımız andan itibaren, her an her şeyi düşünmemiz gerekir.
Ansızın, futbol topunun peşinden ana yola fırlayan bir çocuk çıkabiliyor. O zamanda, trafik kazası kaçınılmaz oluyor. Trafik kazalarında, yaralanan milyonlarca insanlardan birisiyim. Trafik kazalarında hayatını kaybeden bütün insanımıza Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.
ÖDÜL VE SERTİFİKA VERİLDİ
Protokol konuşmalarının ardından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Kırıkkale Haber olarak öğrencileri tebrik ediyoruz.
14 Şubat-15 Mart 2011 tarihleri arasında eğitim gören ticari araç sürücülerinden dereceye girenlere ödül ve sertifika verildi. ‘Ülkemin ve Ailemin Trafik Polisiyim’ kampanyası kapsamında Atatürk İlköğretim Okulu 1-C sınıfı öğrencilerine kart dağıtıldı.
Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantları gezen protokol üyelerine trafik kuralları hakkında bilgiler verildi.

Etiketler: / / /

Reklam
MHP Kırıkkale İl Başkanı 18 Mart Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günüyle ilgili basın açıklaması...
Kırıkkale FETÖ İl Ablası Tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) sözde “Kırıkkale il ablası” olduğu ileri sürülen ve Ankara’da yakalanan firari zanlı tutuklandı.
Kırıkkale Tüm Muhtarlar Derneği Seçimi
Tüm Muhtarlar Derneği, hafta sonu 9. Olağan Genel Kurulunu Kırıkkale Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Ağa Pehlivanlı, yeniden...
Yabancı Dizide ki Kırıkkale Yorumuna Sert Cevap
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, bir dizide Kırıkkale ve Türkiye aleyhinde söylenen olumsuz ifadelere tepki gösterdi.Belediye Başkanı Saygılı, yaptığı açıklamada,...
Kırıkkale Valisi 18 Mart Kırıkkale Haber Açıklaması
Kırıkkale Valisi M.İlker Haktankaçmaz Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü münasebetiyle yazılı açıklamada bulundu. Haktankaçmaz, "Bugün 103. Yıldönümünü büyük bir gurur...
Kırıkkaleli 4000 Aileye Destek
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şehirlerde yürütülen Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında Kırıkkale'de 4 bin 70 aileye destek...
18 Mart Kırıkkale Ticaret Odası Açıklaması
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, 18 Mart Çanakkale Destanının 103. yıl dönümü münasebetiyle açıklamada bulundu....
Yerli Tankların Namluları Kırıkkale’de Yapılıyor
Afrin operasyonunda adından sıkça söz ettiren yerli tankların silah sistemleri Kırıkkale Ağır Silah ve Çelik Fabrikasında üretiliyor.
Kırıkkaleli Örnek Çift
Kırıkkale'de, çocuk sahibi olamayan 16 yıllık evli Tuncer çifti, koruyucu ailesi oldukları iki çocukla evlat hasretini gideriyor.
Kırıkkale Öğrencilerden Fidan
Şehitler Ortaokulunda Şehitlere Rahmet ve Güvenlik Kuvvetlerine Moral Destek amaçlı 500 fidan (mavi ladin) toprakla buluşturuldu.
Kırıkkale Yaşlı Nüfusu Belli Oldu
Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü tarafından Kırıkkale'nin yaşlı nüfusunun 31 bin 324 olduğu açıklandı.
Emekli Maaşını Mehmetçik Vakfına Bağışladı
Kırıkkale Valisi Dr.M.İlker Haktankaçmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Afrin bölgesinde yürütülen “ Zeytin Dalı “ Harekatı’na destek olmak...
Kırıkkale Afrin Operasyonu Desteği
Kırıkkale Üniversitesinde öğrenim gören, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda kalan öğrenciler, harekatta görevli askerlere destek amacıyla...
DEMİRHAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl itibari ile tüm genel liselerde Osmanlı Türkçesi derslerini seçmeli dersler arasına aldı. Bu bağlamda Osmanlı...
ENGELLİ ÇOCUK HASTANEDE SIRA BEKLEMEYECEK
Göreve geldiği ilk günden itibaren çözüm odaklı siyaseti şiar edinen Ak Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen, engelli vatandaşların yaralarına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares