$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı
  • 27.02.2016
  • 467 kez okundu
Reklam

Kırıkkale de Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, çeşitli etkinliklere kutlanmaya başlandı. Hafta kapsamında ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrenciler, ödüllerini aldı.

TRAFİK GÜVENLİĞİ
Her yıl 09-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Uluslararası Karayolları Trafik Güvenliği Haftası’nın bu yılki etkinlikleri İl Kültür Merkezi’nde düzenlen törenle başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti. İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de trafik güvenliğini sağlamak amacıyla, Mayıs ayının ilk haftası Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası olarak kabul edildiğini söyledi.
KAZALAR OLUMSUZLUKLARI BERABERİNDE GETİRİR
Ulaşımın ülkemizin ekonomik kalkınmasında en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen Kartal, “İnsanların günlük yaşamlarında zorunlu bir ihtiyaç haline gelen motorlu araçların, kurallara uygun olarak kullanması, kişi, toplum ve ülke çıkarlarım olumlu olarak etkiler.
Ancak kuralları olmayan veya var olan kurallara riayet edilmeyen trafik ortamında, trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu kazalar can ve mal kaybına neden olmakta; insan, çevre ve ekonomiye önemli oranda zarar vermektedir.
Trafik kazaları kazazede ve yakınları üzerinde bırakacağı etkiler hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir”1 MİLYON İNSAN ÖLMEKTE
Müdür Kartal konuşmasında Kırıkkale Haberleri şu konuya çok dikkat etti; “Trafik kazalarının kazazede ve yakınları üzerinde bıraktığı etkiler, hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar, ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir.
Dünyada her yıl, trafik kazalarından dolayı yaklaşık 1 milyon insan ölmekte, 20 milyon insan da yaralanmaktadır. Bu kayıpların yüzde 30′u kalkınmış, yüzde 70′i kalkınmakta olan ülkelerde meydana gelmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar Ülkemizde de büyük gayretle yapılmaktadır.
Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığı yoğunlukla karayolları üzerinde yapılmaktadır. Yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 95′ler seviyesinde sadece karayolları üzerinden yapılması ağır taşıt sayısının diğer araç türlerine oranla hızlı bir artış sergilemesi ve bunun doğal sonucu olarak bu araçların trafik kazalarına daha çok karışmasına sebep olmaktadır”
DENETİM HİZMETLERİNİN BÜYÜK İŞLEVİ BULUNUYOR
“Ülkemizde son 10 yıl içerisinde sürücü ve araç sayılarındaki artışa paralel olarak, trafik kazalarında da artış olmuş, ancak yapılan çalışmalar ve alman önlemler sonucu trafik kazalarından dolayı meydana gelen yaralanma ve ölümlerde azalma sağlanmıştır.
Trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmalarda sağlanan bu azalış bizim için yeterli olmasa da yaptığımız çalışmaların metot ve yöntemlerinin doğru olduğunu göstermesi açısından sevindiricidir. Zaman içerisinde mükemmel bir trafik mevzuatına sahip olmanın trafik sorununu çözmede tek başına yeterli olmayacağı anlaşılmıştır.
Karayolu Trafik Güvenliğinin geliştirilmesinde, altyapı, eğitim ve ilkyardım hizmetleri kadar hiç şüphesiz etkili denetim hizmetlerinin de büyük bir işlevi bulunmaktadır”
MİLLİ SERVET ZİYAN OLMUŞTUR
“İlimizde geçtiğimiz 2010 yılı içinde sorumluluk bölgemizdeki yollarda 8′i ölümlü, 590′i yaralamalı ve 626 maddi hasarlı olmak üzere toplam bin 224 kaza meydana gelmiştir.
Yaşanan bu kazalarda 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 291′i yaralanmış ve 4.123.400 ( Dört milyar yüz yirmi üç milyon dört yüz ) TL miktarında milli servet ziyan olmuştur.
Trafik kazaları incelendiğinde en fazla kavşaklara yaklaşırken yavaşlamamak ve kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak, araçların hızını aracın yük yolcu ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak kurallarının ihlal edildiği tespit edilmiştir.
İlimizde trafik kazalarının yoğunlaştığı yollar tespit edilerek bu yollar üzerinde trafik kazalarını en aza indirebilmek için hız denetimlerine ve diğer uygulamalara ağırlık verilmiştir”
DENETİMLER YAPILMAKTADIR
“Trafik güvenliğinde yeni açılımlar, hedefler ve çözümler içeren projenin uygulamaya konulduğu 2008 yılı başından itibaren, yapılan başarılı çalışmalar sonucunda, Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de önceki dönemlere göre trafik kazalarında, kaza sonucu ölüm ve yaralanmalarda ciddi oranlarda azalmalar meydana gelmiştir.
Proje kapsamında, hız, alkol, emniyet kemeri, takoğraf ve seyir halinde cep telefonu kullanımı gibi başlıca denetim konularında, trafik ekiplerimiz tarafından sürekli ve etkin denetimler yapılmaktadır. Bilinmelidir ki trafik olgusu bir bütünlüğü ifade eder.
Yani sürücü, yaya ve yolculara trafik kural ve kaidelerine uyma alışkanlığı kazandırılması bir eğitim sorunudur. Bu konuda alt yapı esastır ve bununda başlangıç yeri önce ana ve baba daha sonra eğitimdir”
ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYORUZ
“Eğitimden altyapıya, İlk ve acil yardımlardan denetime kadar uzanan hizmetler zincirinde trafik zabıtası sadece bir halkayı oluşturmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nda Emniyet Teşkilatmın görevi “Denetim” olarak tanımlanmıştır.
Denetim görevinin ise bütün sorumlu kuruluşlar arasında karayolları güvenliğine etki oranının, yani hizmet zincirindeki payının yüzde 12 olduğunu belirtmek istiyorum.
Trafik zabıtası üstün feragat ve fedakârlıkla görevlerini yerine getirmeye, diğer kurum ve kuruluşlarla duyarlılık ve koordinasyon içerisinde çalışmaya, trafik sorununun Ülkemiz gündeminden çıkarılmasında üzerine düşen görevi yapmaya kararlıdır.
Gerek bu hafta içerisinde, gerekse diğer zamanlarda trafik görevlilerimizin yanında yer alarak mücadeleye devam edildiği sürece trafik canavarı daha kolay ve çabuk yok edilecektir” dedi.
TRAFİK KAZASI GÖRDÜĞÜMDE İÇİM YANIYOR
Yaşamış olduğu trafik kazası öncesi ekmeğini taştan çıkarttığını belirten kazazede Hakan Doğan, “Trafik kazasını yaşamadan önce, ben asla trafik kazası yapmam diyerek yola çıkıyordum.
Hiç beklemediğim bir anda trafik kazası yaşadım ve gözlerimi hastanede açtım. Şuanda ise her trafik kazası gördüğümde içim yanıyor.
Gideceğimiz yere ilk önce trafik kurallarına uyarak kendimizi hazırlamalıyız ve yola çıkmalıyız. Trafiğe çıktığımız andan itibaren, her an her şeyi düşünmemiz gerekir.
Ansızın, futbol topunun peşinden ana yola fırlayan bir çocuk çıkabiliyor. O zamanda, trafik kazası kaçınılmaz oluyor. Trafik kazalarında, yaralanan milyonlarca insanlardan birisiyim. Trafik kazalarında hayatını kaybeden bütün insanımıza Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.
ÖDÜL VE SERTİFİKA VERİLDİ
Protokol konuşmalarının ardından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Kırıkkale Haber olarak öğrencileri tebrik ediyoruz.
14 Şubat-15 Mart 2011 tarihleri arasında eğitim gören ticari araç sürücülerinden dereceye girenlere ödül ve sertifika verildi. ‘Ülkemin ve Ailemin Trafik Polisiyim’ kampanyası kapsamında Atatürk İlköğretim Okulu 1-C sınıfı öğrencilerine kart dağıtıldı.
Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantları gezen protokol üyelerine trafik kuralları hakkında bilgiler verildi.

Etiketler: / / /

Reklam
Kırıkkale Sokak Köpekleri
Kırıkkale’de sokaklarda dolaşan sahipsiz köpekler tehlike saçıyor.
2.Abdülhamit Han Kırıkkale de Anma
Kızılelma Ocakları Kırıkkale Şubesi Tarafından Sultan 2.Abdülhamit Han’ın Vefatının 100. Yılı Nedeniyle Kırıkkale Nur Camii Konferans Salonunda Program Düzenlenecek
Hüseyin Kahya Anıldı
Hüseyin Kâhya Hiçyılmaz’ın vefatının 82.yıldönümü nedeniyle Hüseyin Kâhya Parkı’nda anıldı
Kırıkkale de Muharrem Ayı
Mescid-i Rağbet Cami ve Külliyesi’nde Muharrem Ayı Etkinliği Düzenlendi
Kırıkkale Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
Kırıkkale'de ölmek üzereyken sokağa terk edilen ve bir akademisyen tarafından bulunan gözleri görmeyen yavru kedi, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma...
Hüseyin Kayha Hakkında
Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Cenk Ataman'ın dedesi olan Hüseyin Kahya Cumhuriyetin ilk yılarına...
Kırıkkale DAEŞ Davası
Kırıkkale'de terör örgütü DEAŞ'a üye oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan Irak uyruklu tutuksuz 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk Gaziler Günü Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili konuştu.
Ak Parti Keskin Teşkilatı Ziyaretleri
AK Parti Keskin İlçe Başkanı Halim Bulut okulların açılması ile birlikte ilçede bulanan okulları ziyaret ederek idareciler ve öğretmenler ile...
Kırıkkale Gazilerimiz Unutulmaz
Törende, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Kırıkkale Köprülü Kavşakta Gelişme
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Millet Bulvarı üzerinde çalışmaları devam eden Köprülü Kavşakta incelemelerde bulundu.
Kırıkkale Arazilerinin Başvuru Süresi Doluyor
Kırıkkale'ye bağlı ilçelerinde 2/B arazisi olan köylerde;Hak sahibi olup hiç müracaat etmeyenler,Satın alıp da Tebligat süresinde satış bedelini Ödemeyenler,Taksitli Satış...
Kırıkkale- Kırşehir Ortak Projede
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) tarım ve gıda sektöründe hazırladığı proje ile ürün ve hizmet ihracatının çeşitleneceği bildirildi.
Uyuşturucu Operasyonu
Kırıkkale'de uyuşturucu sattıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "torbacı" olarak adlandırılan, sokakta...
Topladığı eski eşyaları evinde sergiliyor
Kırıkkale'nin Karakeçili ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki emekli Muhlis Yıldız, eski eşya merakıyla topladığı ve satın aldığı malzemeleri evinin bir odasında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
shares