$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,85 / Satış: 4,87

Kırıkkale de Ev Sahibi Olmadan Önce Bu Haberi Okuyun

Yonetmen
Yonetmen
  • 27.03.2016
  • 425 kez okundu

Hem Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı olarak hem de Dermanca köşesi olarak bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldım. Beğenilmesi şart değil birazda affınıza sığınarak sulandırdım.

Konut (emlak) alıcıları genel olarak Kırıkkale Emlak Müşavirleri Derneğine üye emlakçıların ya da üyesi henüz olmamış emlakçıların potansiyel müşterileridir. Bu haber potansiyelin takriben % 50-60’ı da bu bağlamda bankaların konut kredisi kullanıcıları olmaktadır.

Ancak; bankalardan konut kredisi talebinde bulunan bu insanların dolayısı ile emlakçıların bankalar nezlinde bir takım sıkıntılarla karşılaştıkları ve alım-satım pazarlıklarının da bu yüzden zaman, zaman bozulduğu bir gerçek. Böyle na-hoş durumlar ise satıcı-alıcı, alıcı-satıcı-emlakçı alıcı-satıcı-emlakçı ve bankalar arasında gerginlikler oluşturmakta.

Bir örnekle konuya biraz daha açıklık getirmek istiyorum;

Konut kredisi talebinde bulunan A müşterisi istem belgelerini tamamlıyor. Ön bilgi ve görüşme amacıyla emlakçısı ile ya kendi isteği yada emlakçısının yönlendirdiği. X bankasına gidiyor.

İlgi iyi. Ortam sıcak. Üstelik emlakçısıda yanında bundan iyisi Şam da kayısı.

Banka ilgilisi birkaç tuş artı teknolojinin son versiyonları ile müşterinin tüm bankalarla ilgili hayat hikayesini çıkarıyor.

kırıkkale

Gözümü yumuyorum. Ya hayat hikayesinin karanlık noktaları çıkarsa?

Kırıkkale Haber Ve nitekim çıkıyor. Talep sahibi örneğin 2005 yılında 3 ay ödemesini aksatmış, ama o krediden eser kalmamış ödenmiş bitmiş. Yahut 2004 yılında takibata uğramış, ama sallantılı da olsa o karanlık günler geçmiş. Müşteri güneş arıyor. Ama geçmişindeki karanlıklar yakasını bir türlü bırakmıyor. Ne kadar ben cezamı çektim artık tövbeli temiz bir vatandaşım dese de. Nafile…

Ya kefillikler ile bu tür durumlara düşerler; onlara ayrı bir aynı nafile…

Eeee ne olacak şimdi?

Fondaki müzik farklı, isteklerdeki müzik farklı biri diyor kendim ettim kendim buldum biri diyor oynama şıkıdım, şıkıdım. Ben diyorum mühür gözlüm. Okuyucu ne der bilinmez. O her zaman  Kırıkkale halklıdır.

Her kurumun genel hukuk kurallarının yanında kendi iç dinamiğinden doğan yapısal kuralları vardır kuşkusuz. Bankalarımız öncelikle kendi ekonomik güvenliklerini ön planda tutmakla birlikte hiç kuşku yok ki talep sahiplerininde ekonomik güvenliklerinin göz ardı etmezler, edemezler çünkü çarkın dönmesi gerekir. Çarkın arıza yapması hepimizin ekonomik güvenliğinin tehlikeye girmesi demektir.

İnsanlar ve kurumlar hayatlarının akışı esnasında zaman, zaman ekonomik badireler atlatabilirler. Devam etmiyorsa, hayatın bir bölümünde gelip geçtiyse biraz esnek olmakta fayda olabileceğini düşünüyorum.

Biraz da hayal etmeye ne dersiniz.

Mesela;

-Talep sahiplerinin son çok yılı yerine son 3 yılı irdelense,

-Şartları uygun ise diğer kredileri çekmek istediği son kredi ile artı lanarak kapatılıp sadece son krediyi ödemesine yönlendirilse,

-Emlakçılar derneğine karşılıklılık esasına göre zaten gösterilen gerekli ilgi arttırılsa, talep sahipleri ile gelen dernek üyelerine ayrı bir bölüm olsa,

-Sosyalite artırılsa,

-Talep sahibine yüklenen dosya giderleri, sigorta giderleri vs. giderler çok farklı olmasa, talep sahibinin aklı iyice karıştırılmasa,

-Bir taraftan kredi faiz oranını düşük tutup, giderleri yüksek göstermek yada faiz oranını yüksek tutup hiç masraf almıyoruz dengesizliğine bir denge getirilse…

Şimdi kızdım kendime daha fazla hayalciliğin alemi yok. Hani bir söz vardır ya “Fala inanma falsızda kalma” onun gibi çok hayal kurmamak hayalsizde kalmamak lazım.

Hayallerinizin gerçek olması dileği ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares