$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yılda ortalama 3 bin kişi kazalarda ölüyor!

Kırıkkale’de düzenlenen Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitimi Sertifika Töreni’nde konuşan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Ülkemizde son 2 yıllık trafik kazaları verilerine baktığımızda ortalama 3 bin civarında ölümlü trafik kazası meydana geliyor, kaza anı ve sonrasındaki ölümlerle birlikte yine ortalama 7 bin 500 civarında insanımız hayatını kaybediyor”

Yılda ortalama 3 bin kişi kazalarda ölüyor!
  • 29.07.2018
  • 39 kez okundu
Reklam

Kırıkkale’de düzenlenen Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitimi Sertifika Töreni’nde konuşan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Ülkemizde son 2 yıllık trafik kazaları verilerine baktığımızda ortalama 3 bin civarında ölümlü trafik kazası meydana geliyor, kaza anı ve sonrasındaki ölümlerle birlikte yine ortalama 7 bin 500 civarında insanımız hayatını kaybediyor”

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Ülkemizde son 2 yıllık trafik kazaları verilerine baktığımızda ortalama 3 bin civarında ölümlü trafik kazası meydana geliyor, kaza anı ve sonrasındaki ölümlerle birlikte yine ortalama 7 bin 500 civarında insanımız hayatını kaybediyor.” dedi. Uzunkaya, Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulunda Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitimi Sertifika Töreni’nde yaptığı konuşmada, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre her yıl dünyada 1 milyon 250 bin civarında insanın trafik kazasında hayatını kaybettiğini söyledi. Her yıl milyonlarca kişinin trafik kazalarında yaralandığını aktaran Uzunkaya, bu kazalar sonucundaki maddi kaybın 500 milyar dolar civarında olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’de ise 12 ile 15 milyar dolar civarında reel anlamda bir kayıp olduğunu bildiklerini dile getiren Uzunkaya, şöyle devam etti: “Ülkemizde son 2 yıllık trafik kazaları verilerine baktığımızda ortalama 3 bin civarında ölümlü trafik kazası meydana geliyor, kaza anı ve sonrasındaki ölümlerle birlikte yine ortalama 7 bin 500 civarında insanımız hayatını kaybediyor. 180 bin civarında yaralamalı kazada 300 bin civarı insanımızın yaralandığını ve sakat kaldığını görüyoruz. 7 bin 500 insanımızın ölümü demek ülkemizde halen merkez nüfusu 7 bin 500 civarı hatta altında olan ilçelerimizin olduğunu da kabul edersek her yıl düzenli olarak 1 Ocak tarihinde başlatılan kronometrelerin 31 Aralık’ta durdurulması tablosunda 7 bin 500 nüfuslu bir ilçenin yeni doğmuş çocuğundan en yaşlısına kadar hepsinin öldüğü bir tablo.”

Yani her yıl bir ilçe nüfusunu trafik kazalarında kaybeden bir ülkeyiz. Yine aynı tarihli kronometre ile her yıl 300 bin nüfuslu bir ilimizi ki Türkiye’de il merkezi nüfusu olarak 300 binin altında pek çok ilimiz var. 300 bin nüfuslu bir ilimizin yılsonu 31 Aralık’ta sayım yaptığınızda yeni doğanından en yaşlısına kadar herkes sargılı. Kimisinin kolu, başı, ayağı sargılı, sedyelerde yoğun bakımlarda böyle bir tablo canlandıralım gözümüzde. Her yıl 300 bin nüfuslu bir şehri sahra hastanesi gibi trafik kazalarında yaralılarla dolduruyoruz.”

Uzunkaya, bu durumun 81 milyon nüfus, 780 bin kilometrelik bir alana yayıldığında maalesef çok sıradan bir tablo gibi algılandığını ifade etti. Kolaycı, kaderci bir anlayışın yansıması olarak hiçbir tedbir almayan, duyarlılığı ve gerekliliği yerine getirmeyen yol kullanıcılarının böyle bir tabloya kapı açtıklarını belirten Uzunkaya, “Kaderinde varmış, ölecekmiş, ölmüş; yaralanacakmış, yaralanmış” gibi bir teslimiyetle de böyle bir tabloya kapı açıldığını, fırsat verildiğini söyledi. Uzunkaya, var olan engellilere her yıl yenilerinin eklendiği bir tablonun sürdürülebilir, korunabilir olmadığını, olmaması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“İşte bu nedenle hükümetlerimiz geçmişten günümüze kadar trafikle ilgili pek çok kalıcı, ayakları yere basan, pek çok bakanlığı, kurumu, kuruluşu içerisine alan çalışmalar ve projelerle ölümlü kazaları, ölü sayılarını geriye doğru kademeli bir şekilde çekecek, 2020-2030’lu yıllarında ölüm sayılarını yüzde 50’lerin altına çekecek bir çalışma başlatmıştı. Geçmişten günümüze kadar bu da devam ettiriliyor. Bu çalışmalar kapsamında Mayıs 2018’de sahada aktif rol alacak branşlı personelimizin yetişmesi amacıyla bir aylık toplam 120 saat eğitim süresi olan bu program düzenlendi. Bugün sertifikalarını alacak 791 personelimiz görev yapacakları yerlerde taze bir kan, yeni heyecan olarak trafikte etkili hizmetler verecektir. Trafikte sadece denetimin yeterli olmadığını, denetimin tek başına trafik sorunun çözümünde en yüksek oranda alınsa bile sağladığı sorun çözümündeki oranının dünya ölçeğinde ve ülkemizde de belirli bir yüzden üzerine çıkmadığını da biliyoruz.”

Reklam
Kırıkkale Sokak Köpekleri
Kırıkkale’de sokaklarda dolaşan sahipsiz köpekler tehlike saçıyor.
2.Abdülhamit Han Kırıkkale de Anma
Kızılelma Ocakları Kırıkkale Şubesi Tarafından Sultan 2.Abdülhamit Han’ın Vefatının 100. Yılı Nedeniyle Kırıkkale Nur Camii Konferans Salonunda Program Düzenlenecek
Hüseyin Kahya Anıldı
Hüseyin Kâhya Hiçyılmaz’ın vefatının 82.yıldönümü nedeniyle Hüseyin Kâhya Parkı’nda anıldı
Kırıkkale de Muharrem Ayı
Mescid-i Rağbet Cami ve Külliyesi’nde Muharrem Ayı Etkinliği Düzenlendi
Kırıkkale Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
Kırıkkale'de ölmek üzereyken sokağa terk edilen ve bir akademisyen tarafından bulunan gözleri görmeyen yavru kedi, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma...
Hüseyin Kayha Hakkında
Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Cenk Ataman'ın dedesi olan Hüseyin Kahya Cumhuriyetin ilk yılarına...
Kırıkkale DAEŞ Davası
Kırıkkale'de terör örgütü DEAŞ'a üye oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan Irak uyruklu tutuksuz 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk Gaziler Günü Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili konuştu.
Ak Parti Keskin Teşkilatı Ziyaretleri
AK Parti Keskin İlçe Başkanı Halim Bulut okulların açılması ile birlikte ilçede bulanan okulları ziyaret ederek idareciler ve öğretmenler ile...
Kırıkkale Gazilerimiz Unutulmaz
Törende, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Kırıkkale Köprülü Kavşakta Gelişme
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Millet Bulvarı üzerinde çalışmaları devam eden Köprülü Kavşakta incelemelerde bulundu.
Kırıkkale Arazilerinin Başvuru Süresi Doluyor
Kırıkkale'ye bağlı ilçelerinde 2/B arazisi olan köylerde;Hak sahibi olup hiç müracaat etmeyenler,Satın alıp da Tebligat süresinde satış bedelini Ödemeyenler,Taksitli Satış...
Kırıkkale- Kırşehir Ortak Projede
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) tarım ve gıda sektöründe hazırladığı proje ile ürün ve hizmet ihracatının çeşitleneceği bildirildi.
Uyuşturucu Operasyonu
Kırıkkale'de uyuşturucu sattıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "torbacı" olarak adlandırılan, sokakta...
Topladığı eski eşyaları evinde sergiliyor
Kırıkkale'nin Karakeçili ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki emekli Muhlis Yıldız, eski eşya merakıyla topladığı ve satın aldığı malzemeleri evinin bir odasında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
shares