$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

Ali Kaybal Kırıkkale Sokaklarında

Ali KAYBAL
Ali KAYBAL
  • 22.01.2018
  • 1.867 kez okundu

Öncelikle Afrin’e giren Mehmetçiklerimize Mevla’dan yardım talep ediyor, Rabbim onların yar ve yardımcısı olsun diyerek Kırıkkale sokaklarına düşüyoruz.

Eğer Kırıkkale’ye gitmek istiyorsanız,
Özel bir aracınız yoksa ve şehirlerarası yolculuğu firmalar yola ile yapacaksanız, Allah size sabır versin. Bu firmalar Kırıkkale’ye hiç ama hiç yakışmıyor. Ankara çıkışında sizin işiniz mi var, yoksa bir hastanız mı var, ya da bir randevunuza yetişmek mi istiyorsunuz ? Gerisini Hak getire.
Garajlar başlı başına bir problem. Bir vilayetin şehirlerarası ulaşımına cevap veremeyecek nitelikte.
Kalitesiz araçlar ve kalitesiz elemanlarla ihtiyaca cevap verilmiyor. Söylenecek çok söz var ama sözden anlayacak adam bulmak mesele.

Garajdan çıktınız. Gözlerinizin önünde bir ucube köprü. Garajı saklamış. Binaların görüntüsünü bozmuş. Halkın tabiriyle “ Gidişi olup da gelişi olmayan “ bir köprü. Teknoloji arızası bir köprü.
Kapının önünde iki dolmuş. Hadi bir de burada bekleyeceksiniz. Yarım saat mi olur. Yoksa şoförlerin canı isteyince mi olur. Bir düzeni, bir saati olmaz mı. İnanın yürüyerek gitmek istediğiniz yere daha kolay gidersiniz. Bu şehre dışardan gelen insanlar var. Eğitim yapmaya gelen öğrenciler var. Hiç olmazsa onların vakti kıymetlidir gibi bir prensip ortaya koyun.

İşiniz çarşıda. Dolmuşunuz sizi Çalılıöz köprüsünden aşağıya dönerek götürecektir. Yolcu inmeye kalksa yolcu binmeye kalksa dolmuş yolun ortasında duruyor. Haydi bakalım arkadan gelen de duruyor. Zira dolmuşun bir durağı yok. Yolun sağ tarafına araçlar park etmiş vaziyette bir cebe giremiyor. Arkadan ambulans da gelse boşuna kıçını yırtar. Öndeki araç ilerlemeden ilerlemiyorsunuz. Hoş durağı olsa da girip çekecek şoför yok. Her şeyden önce anlayış meselesi. Anlayışta bu kadar acizane davranıldığını bilemiyorsunuz bile.

İniyorsunuz Maraş dondurmasından aşağı. Belediye’nin yeni hizmete sunduğu parklar var. Şehitler parkı. İçinde kuğuların ve ördeklerin yüzdüğünü görüyorsunuz. Kuğulu parktan esinlenilmiş anlaşılan. Bu parkın içinde insanların kalabalık bir şekilde birbirinin üzerinde gezindiğini görüyorsunuz. Parkın içine koyu bir gölge düşüyor. Yeni yapılan Adalet binası. Buraya niçin yapıldığına dair hiç kimsenin mantıklı bir cevabı yok. Kırıkkale’de yapacak yer yok muydu da getirip evlerin arasına soktunuz. Üstelik yüz metre aşağıda eski bina hizmet verirken. Eski dediğime bakmayın en fazla 20 yıllık binadır. Bu milletin değerleri ne kadar da hoyratça heba ediliyor. Kimsenin gıkı çıkmıyor.
Aşağıda sizi ikinci bir park karşılıyor. Büyük Şehir Parkı yazılı bir duvar. Ortasında fıskiyeler su fışkıttırıyor. Diğer yüzünde bir duvarda da “ Silaha adını veren şehir Kırıkkale “ her iki yazıda da tam bir yazım hatası. Bunlar göz ardı edilerek dikilmiş buraya. İlgilisine de duyurmak isterim tabi ki.
“ Büyük
Şehir Parkı”
şeklinde bir yazım daha uygun değil mi ? Diğer yazı Büyük şehir olarak lanse edilmiş. Oysa büyük olan parktır. Parkın büyüklüğünün öne çıkması gerekiyordu.
İkinci yazının da ;
“ Silaha Adını Veren Şehir
Kırıkkale “
Şeklinde yazılmalı ki şehrin adı Vurgulanmış olsun.

Dolmuşumuz aşağıya doğru iniyor. Sol tarafa dönüş yapıyor. MKE parkını sol tarafına alarak. Sağ yanımızda da Tren garı bulunmakta. Dönüşle birlikte tek şeritli yolda ilerlemeye devam ediyorsunuz. Zira bu cadde üzerinde de araçlar sağ tarafa park etmiş durumda. Sistem dur kalk üzerine inşa edilmiş.

Yuva kavşağına kadar geliyoruz. Burada ikinci bir üst geçidin inşaatına başlanmış. Garajın önündeki üst geçide benzer geçidin küçültülmüşü. İnsan kendine sormadan edemiyor. Bu şehrin düşünen insanlarına ne oldu. Bu geçit de yine burada diğer binaları gölgeleyecek. Onların salonlarına, yatak odalarına kadar girecek. Çirkin bir görüntü oluşturacak. Teknik adamları bunları düşünmeden mi çizim yapıyorlar.
Ve su kesintisi. Geçen sene yine bu vakitte olmuştu. Çukurun başında Belediye Başkanımız sarı çizmeleriyle tamiratı izliyor resimleri görünüyor gazete manşetlerinde.

İşin doğrusu bu şekilde bir görüntü Bir Kırıkkaleli olarak benim ağrıma gitti. Zira bu görüntü Başkanın yalnız bırakıldığı izlenimini taşımaktadır. Çukurun başında bir belediye başkanı değil, Makam odasının önünde bekleyen Su ve Kanalizasyon amirinin resminin olmasını isterdim. Zira bu şekilde en son görüntüyü rahmetli büyük başkan Ağabey Pehlivanlı, elinde telsizi ile kahvehanede okey oynayan ilgili birimi amirini bu şekilde beklemişti. O günden bu güne değişen bir şey yok yani.

Güçlü bir Kırıkkale için Başkan acilen değişiklikler yapmak ve tedbirler almak gibi zorunlulukla karşı karşıyadır.
Bunlar bir şehrin belediyesinden istenen masum dileklerdir. Son olarak da sayın Belediye yetkililerinden sokaklara tabela asılmasını rica ediyorum. Kırıkkale sokaklarında rahat ve emin bir şekilde, pisliğe bulaşmadan insanların rahat etmesi açısından gereklidir diye düşünüyorum.

“ Köpeklerin çişini yaptığı yere sümkürebilirsiniz “ tabelaları her caddeye ivedi olarak asılmalıdır.
Hiç olmazsa insanlar ayrılmış olur.

Şehirde insan gibi gezmek adına, insan olanlar belki daha duyarlı davranabilir.
Bir amatör futbolcu olarak, bu şehrin toprak stadyumlarında top koşturmuş biri olarak, bir de bu şehrin takımları beni fevkalade üzüyor.

Hep garipliği yaşıyor. Hep garibanlığı oynuyor. Zira bu şehirde
“ Ben Kırıkkale sporla ilgilenmem “ diyen vekilleri var.
Ama boşuna dizinizi dövmeyin. Onları da seçen yine bu şehrin insanları.
Bilmem anlatabildim mi ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ