$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,85 / Satış: 4,87

Ali KAYBAL Yazdı: GIRIGGALELİ NE BİLİR ?

Ali KAYBAL
Ali KAYBAL
 • 07.08.2016
 • 695 kez okundu

Adamlar taş devrinden kalma diyeceğim ama “ Biz Cumhuriyet şehriyiz” diye övünürler. Övünmeyi de pek severler. Eski çağlardan kalmış gibi görünen bu adamlar daha taştan yapılan galdırımları bilmiyor.

Her ne kadar geliştik, böyüdük deseler de köylülükten hoşlanırlar. Dillerine doladıkları “Büyük bir köy” olduklarıdır. Şeherli olmayı bilmezler.

Bakmayın siz bunların haline. Her gördüğünüz şapkalıyı köylü sanmayın. Giyindikleri zaman şıkır şıkırdır. İçlerinde ne “Poz Osmanlar” vardır. Adam tezgahın başına geçerken bile takım elbise kravat takınır gider. Kimseye işinden söz ettirmez. Mermi yaparlar, top yaparlar, tüfek yaparlar. Kendi aralarında kavga da yaparlar. Hainlik yapmazlar. İhaneti bilmezler.

Kavga etseler de tarafsızlıklarını korurlar. Dışarıda olan kavgalarda hemen araya girer de, içeride olan kavgalarda tarafsızlıklarını hiç kaybetmezler. Gelin gaynana gavga eder, “Ne haliniz varsa görün “ derler de taraf tutmayı bilmezler.

Aslında tarafsızlıkları da ince bir siyasetin eseridir. Garıyı incitse aç kalacağını bilir. Anayı incitse intizar alacağını bilir. Anası “Sana sütümü helal etmem ha “ demeye vardı mı kaçacak yer arar. Her ne kadar kaçak güreşse de öyle kuru gürültüye de pabuç bırakmazlar. Hepsi feleğin çemberinden geçmiştir. Her lafa beş de ziyade denecek bir sözleri vardır. Her lafın içine maydanoz olurlar. Cahil olan sensindir. Bu lafı söylerler.Her bir şeyi bilirler, cahilliği kabullenmezler.

Irmak gözlerinin içine baka baka akar da ırmağın suyunu şehrin içinden geçirmeyi bilmezler.

Her yerin bir meşhuru vardır. Bunların da bir silahı bir de delisi meşhurdur. Akıllı ne kelime bilmezler.

Her ne kadar deli dolu olsalar da komşuluktan hoşlanırlar. Sıkı fıkı olmayı severler. Hemen samimi olurlar, çok çabuk kokarlar. Arsanın yarısını böler sana ev yap diye verir. Üst üste, yan yana, iç içe kurarlar evleri. İmara uymayı bilmezler.

Gel sana yemek ısmarlayayım desen, yok demeyi bilmez. Seninle beraber içeri girer, yemeğini yer. Alman hesabını sevmez.  Ser de ağalık olunca yemeği kendisi öder. Üzerine yıkmayı bilmez.

Elini ensesine attı mı senin işini senden iyi bilir. Günde ne kadar kazanıyorsun hemen oracıkta onun hesabına yapar. Karşına da aynısından bir tane açar. İşin zararına bakmaz. Hep kar kısmını düşünür. İflas ettiğinin farkında olmaz. Bütün bunlara rağmen her şeyde kusur bulmadıkları için lisanlarında af edersin yoktur. Af etmeyi de bilmezler.

Bu kadar da usül bilmez değillerdir. Halden anlarlar da pek belli etmezler. Adama baksan üstünde esvabı yoktur. Esvabın cebinde beş parası yoktur. Elden beri kalmamak için düğününde çift davul zurna getirmekten geri durmaz. Masaların üzerine rakı koymamayı, misafirlerini karşılarken kulağının dibini dibine sıkar kurşunları. Kurşun yakmamayı bilmez. El ne der dedikleri zaman israfın ne demek olduğunu bilmez.

Keman koy, saz koy, piyano koy. Ama adamlar davul zurna olmadan gelin indirmeyi bilmez.

Adamlar meşe ağacı gibi. Hızar makinasına koysan, kağıt gibi ince ince doğrasan yine de dil kırmayı bilmezler. Söze bodoslama dalarlar. Sonra da yüzüne bakarak, “senden mi utanacağım gardaşım” derler.  Bu noktada utanmayı bilmezler.

Kapalı yer adamları sıkar. Kendilerini bırak, bağda bahçede sürdükleri eşeklerini dahi getirip bodrum yere, garaja koymayı bilmezler. Arabalarını da herkes görsün diye getirip sonrada yapılan galdırımın tam ortasına koyarlar ki herkes görsün diye. Yaya da nereden geçerse geçsin gayri.

Kendisi de yaya olduğu zaman patadan atlar yolun ortasına. Korna çaldığı zaman da ters ters bakar yüzüne. El kol hareketleriyle bir şeyler anlatmak ister. Söylemek istediği şey şudur ; “Oha gel gayri bir de üzerimize çık” der de yola inerken sağa sola bakmayı bilmezler.

Bilmezler dediysek de Cumhuriyet şehri olduklarından yeniliğe çok çabuk ayak uydururlar. Bir iş merkezi açılır, bakarsınız o gün herkes çoluk çocuk orada. Ertesi gün yenisi açılsın, bilin ki hepsi oradadır. Eskinin ne olduğunu bilmezler. O kadar geriye giden bir tarihi de yok aslında. Tarihi eser dediğimiz bir iki davul, bir iki de ağa konağı.

Bir de Makine Kimyaları vardır. Onların bütün dünyasıdır. Burada iş yaparken gecelerler de bir zerre şikayet etmeyi bilmezler. Hatta öyle ki, sabah işten çıktığında direği çarptığında “kusura bakma gardaş, farkedemedim “ der de uykusuzluğun ne olduğunu bilmezler. Yeter ki buraya bir kapat atsınlar, el yanında çalışmanın ne demek olduğunu bilmezler. Herkesin işi hazır olduğu için, şirket nasıl kurulur, şirket nasıl işletilir, holding nasıl olur onu bilmezler. Aile şirketleri kursalar da birbirleriyle geçinmeyi bilmezler.

Geçimsiz de olsalar ortak noktaları çok fazladır. Allah, din, vatan, millet, bayrak onların vazgeçilmezleridir. Kimse onlara kem gözle bakıp, kötü söz söyleyemez. Bu uğurda canlarını sakınmayı bilmezler.

Ama Allah için ehli keyiftirler. Zevklerine düşkündürler. Su kenarını buldukları zaman yanında bir iki kilo et, birkaç okka kanat hazırdır. Kağıda sarılmış bir şişeleri de yanlarındadır. Hemen bir ateş, bir mangal, ağırlanmadık adam kalmaz. Sokakta heriftirler, kılıbıklık nedir bilmezler.  Eve gelince de elini salata yapmaya sürmez. Ama hanımın sözünden de dışarı çıkmaz.

Gırıggaleli’nin en büyük eğlencesidir. Eline çitlek (ayçiçek) külahını alır üfüre tüküre yolun ortasında işler. Ama orayı yine bir insan olan çöpçünün süpüreceğini bilmez. “İşi ne gardaşım. Madem çalışıyor, parasını alıyor, buraları da süpürecek” onun felsefesidir.

İşi tersten okumayı severler. Herkes gider Mersin’e, onlar gider tersine. Ama onların tersine gitmeyeceksin. Garajdır, park yapılma diye levha asarsın, ya da “Ancak körler park eder “ diye yazı asarsın. Adam arabasını sabah sabah  getirir garajının önüne çeker gider arabasını. Düz yazıyı okumasını bilmezler. Döndüğü zaman da artık gün batmak üzeredir.   Seni gördüğünde bir acaiplik hisseder, “Kusura bakma gardaş, iki dakikalığına bırakmıştık”, der. Gayleyi bilmezler.

Arkadaş olacaksın, seninle beraber kavgaya girer, öleceğini bilir de, seni atıp kaçmayı bilmez.

Kendilerinden bahsettirmeyi çok iyi bilirler.  Alem duysun diye stadı ateşe verirler zevkine. Naklen yayın klübesinin yanına gelerek “Hakem ! düdüğünün içindeki nohut tanesini ….” Diye okkalı bir küfür savurur, sonra arkadaşının yanına gelerek, “canlı yayında verdi mi la” ifadesinde bunun ne manaya geldiğini bilmezler.

En iyi denektirler. Niye böyle yapıyorsun diye gıkları çıkmaz. Türkiye’deki bütün uygulamalarda pilot bölge seçilirler.  Sırf pilotluk adına vuruldukları için onun “yüksek” bir unvan olduğunu zannederler. İlk kamera uygulaması, ilk radar uygulaması burada uygulanır. Neticenin sonunu da çok merak eder. Radarın yanında geçerken basar gaza “Bakalım tespit edecek mi “ diye de çok meraklıdır. Bu yüzden bütün trafik polisleri Kırıkkale ismini çok iyi bilirler.

Bakınız Haberlere :

Yeni Radar Kırıkkale-Kırşehir Yolunda Görüldü

Trafik Kazalarını Önlemek İçin Maket Polis Arabası Yaptılar

Makine Kimya sayesinde siyaseti çok iyi bilirler. Nerede seçim var, oraya üşüşürler. Her kes en iyi başbakan, en iyi idarecidir.  Emekli olanların keyf çattığı meydana garı dırdırından kaçıp  sabahın en erken saatinde  gelirler, “Ben Başbakan olsam” diye söze bir başlarlar ki, artık durmayı bilmezler.

Adamlara bu kadar saydırıp dökdürsek de, adamlar cahil gibi görünse de zannedersin bunlardan bir şey olmaz. Velakin yıllar yılı adından bahsettirecek öyle adamlar çıkarmışlar ki, “Kralların ressamı” diye çıkarmışlar Rahmi Pehlivanlı’yı. Rahmetli toprağın üzerine, küllerin üzerine resimler çizmiş. Harman yerlerini bereketlendirmiş. Dilsizleri dillendirmiş. Türkiye’nin en güzel resimlerini canlandırmış.

Bir adam ki gördüğünde yanına oturmazsın. Bir elinde saz, bir elinde tütün kutusu, bir  muhabbete başlıyor. Arkadaş sonra da yanından kalkıp gitmeyi istemiyorsun. Abdal Hacı dedikleri Hacı Taşan eline sazı alınca bütün Türkiye’yi kıpır kıpır oynatıyor arkadaş.Bu nesilden gelenlerin hepsi aynı meziyete sahip.

Şimdi bana diyecekler ki, amma da dedikoducuymuşsun. Yok arkadaş, biz dedi koduyu bilmeyiz.

Biz sadece “Kodu-dedi “ yaptık.

Bakmayın siz serzenişimize.

Kırıkkale’nin adamı iyidir, güzeldir, hoştur.

İnsanda kusur arayan dostsuz kalırmış.

Ha, unutmadan ;

Adamlar çok iddiacıdır. Bu konuda çok da inattırlar. Onlarla inatlaşmayın. İddialaşmayın.

Çok mülayim görünüyorlar, inanmıyorsunuz değil mi ?

Gırıkkaleli ile Gırşehirli yan yana oturmuş sohbet ediyorlar.

Gırşehirli;

Neşet ağam iyidir,

Gırıkkaaleli ;

Yok be, Hacı ağam iyidir,

Gırşehirli;

Hadi oradan len, Neşet ağam daha iyi,

Gırıkkaaleli ;

Bırak bu palavraları Hacı ağam daha iyi,

Gırşehirli;

Neşet ağam iyi dediysem o iyidir,

Gırıkkaaleli ;

Bak gardaşlık senin dediğin olsun. Neşet ağam iyi.  Ama Hacı ağam ondan acık daha iyi.

Muhabbetle kalın, hoşça kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ali kaybal dedi ki:

  Gırıggaleliler bana çok kızsa da benim yaşadıklarım da bunlardır.
  Yine de Anadolu’nun en ortasındaki direktir bunlar.

  1. Mehmet dedi ki:

   Değerli hemşehrim çok güzel konulara değinmiş kendimizi bilmemiz gerekir.

   1. ali kaybal dedi ki:

    Teşekkürler Mehmet kardeş

 2. Mehmet Filiz dedi ki:

  Harika bir açıklama olmuş. Kaleminize sağlık

  1. ali kaybal dedi ki:

   Eyvallah Mehmet Filiz kardeşim.

 3. ali kaybal dedi ki:

  Bu yazının yazılışı Kırıkkale haberin başlığı ile çıkmıştır. Başlık “Yalnız Kırıkkaleli bilir”, ben de yorum yapmış bulundum. Gırıggaleli ne bilir. Bunun üzerine Editörümüz ” Eh o zaman cevabınızı makale olarak yazın ” dedi. Ben de gece saat 02.00 ye kadar oturdum yazdım aklımda olanları. Yalnız şimdi şikayetler geliyor kulağıma. Konuyu 3 parça halinde yazsaydın ya, Gırıggaleli tamamını bir çırpıda okumayı bilmez, dediler.

YORUM YAZ

shares