$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

Ali Kaybal Yazdı : “Kırıkkale İnsanının Zafiyeti.”

Yonetmen
Yonetmen
  • 21.02.2016
  • 508 kez okundu

Ceviz ağacı gibidir. Altına serilene serinlik verir. Lakin başka bir ağacın yetişmesine de müsaade etmez. Ancak, uygun ortam, uygun tezgah hazırlandığı zaman istediğin mamulü üretebilirsin. Sırtını bir kez sıvazla yeter. Önünde dağ olsa durmaz gayri. Toprağının özelliğini yansıtır.

Namus, bayrak, inanç ve millet kavramlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Düşman ayağı değmeyen bu toprakların nezafetini taşır düşüncelerinde. Bu değerlerine kem gözle bakılmasına, yanlış bir söz denilmesine asla müsaade etmez. O denli haşin ve kabadırlar. Hamasi duyguları her zaman kabarıktır. Bu toprağından kaynaklanan bir özelliktir. İnsanları bölgenin havası, suyu ve toprağı ister istemez etkiler. Sürekli yağış alan, ağaçlık bölgelerde toprak da yumuşaktır insanlar da. Bu topraklara bir fide dikmek isteseniz, elinizle toprağı eşeleseniz toprak eşilir. Bu bölgede yaşayan insanlar mülayim olurlar. Huyları yumuşak. Sözleri yumuşak. Haşin davranışlar sergilemezler. Aynı işi kıraç olan yerde yapmak istediğinde farklılıkları göreceksiniz. Elinizde kazma, toprağa vursanız geçmez o ucu sivri alet.

köşe yazarıGeçmedikçe hırslanırsınız. Hırslandıkça daha güçlü vurursunuz. Vurdukça da bir avuç toprak koparabilmek için kan ter içinde kalırsınız. Bu hırslı ve haşin davranışlar bütün işlemler için geçerlidir. Bu hırs Kırıkkale  insanına pahalıya mal olmaktadır. Kendi kendine yetebilmenin verdiği özellikle bir başkasının aklını kabullenmezler. Hiçbir zaman gerçek manada bir araya gelememişlerdir. Sadece üç beş menfaat kaçkını bu özellikleri kullanabilmiş, onların da bu topluma bir faydası olmamıştır. Birleşmeyi beceremedikleri için bölüşmeyi de becerememişlerdir. Türkiye’nin hiçbir yerinde şirketleşme hadisesi vuku bulmazken, Kırıkkale’de 1071 kişiyle “Kimeski “ adıyla bir oluşum meydana getirilmişti. Türkiye’nin en kafası çalışan, en cefakar, en vatanperver insanları bir araya gelmişti. Dedik ya “Kargadan başka kuş tanımayan “ bu insanlar liderlik konusunda da kendilerinden başka bir ismin varlığını kabul edemedikleri için, birbirlerine sürtünme suretiyle, birbirlerini aşındırarak yok olup gitmişlerdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ