$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

Cenazede tezgaha dikkat

Yonetmen
Yonetmen
  • 19.03.2016
  • 500 kez okundu

Terörü önlemek mümkün olmayabilir. Ama hedefine ulaşmasını engellemek mümkün. Onca çaresizliğe rağmen tezgaha gelmemek elimizde. Toplum bu imkanı yerinde kullanıyor. Bütün çıplaklığıyla tertibin farkına vardı ve oyuna gelmemek için azami gayret gösteriyor. Bu da Uğur Mumcu’dan bu yana epey mesafe alındığına işaret ediyor.
Buna karşılık hokus pokustular da yok değil. Hala karargahlarını sisler bulvarına kurarak oradan duman pompalayanlara rastlanıyor. Olayı baksa yönlere katalize etmeye çalışanlar sağduyunun baskın atmosferine rağmen ne yazık ki ortalıkta boy gösterebiliyor.
Her ne kadar buğun için sağduyu ustun gözükse de bu art niyetlileri gözerdi etmemek gerekir.
Bunlar bu duruşlarıyla fark etmeksizin lanetledikleri terörün hedefine ulaşmasına önayak oluyor demektir. İşbirliği içinde oldukları ihtimalini söylemeye insanin dili varmıyor.
Hala teröre ideolojik yorumlar yükleyerek akan kani sömürmeye çalışanlar var. terörün dini imanı olmadığı, nereden gelirse gelsin lanetlenmesi gerektiği gerçeğine gözlerini kapayarak teröre ideolojik kılıflar giydirmeye çabalıyorlar.
Bu çok tehlikeli bir yaklaşım. Bir yandan sağduyulu havadan mutluluk duyarken diğer yandan bu tehlikeden de ciddi bicimde endişe ediyorum.
Bu acıdan bugünkü cenaze töreni, olayı baksa yönlere çekmek isteyenler için bulunmaz fırsat. Acı bir kaybın üzüntüsü içindeki kalabalıkları kolaylıkla manipüle etmek mümkün. Böyle bir ortamda insanları aklin yörüngesinden çıkararak duygusallığın sularına sürükleyebilir. terörün asil amacı da bu zaten.
Asil sınav bugünkü cenaze töreninde. Tetiği çeken hain el ile çektiren iradenin gözü buğun kalabalığın içindeki işbirliklerinde olacak. Eylemin gerçek hedefine ulaşıp ulaşamayacağını ilk sınayacakları yer orası çünkü.
Hırsızlıkların en iğrenci kefen hırsızlığıdır. Sömürülerin en bayağısı da kan somuruşu olsa gerek. Akan kanın üzerinde ideolojik çıkar hesapları yapmanın iğrençliğinin üzerinde durmaya gerek yok.
Cinayeti baksa noktalara çekerek gerçek amaca ulaşmasına önayak olanlarla, kan somuruşu yapanların gerçeği perdeleyen hokus pokusculardan farkı yok. Garip el hareketleri ve parmak işaretleriyle gözlerin çevrildiği gerçek katillerin üzerinden çekilmesini önlemeye çalışıyorlar. Toplum olarak cinayeti çözmek elimizde değil. buğun cenaze töreninde tezgaha gelmemek elimizde. Aslında geldiğimiz aşamada eskiye oranla olayı aydınlatma sansı daha yüksek. Olayı aydınlatmak; yani tetikçiyle arkasındaki gücü deşifre etmek…
Bu çerçevede dun Radikal’den İsmet Berkan çok çarpıcı anekdot yazdı. Buradan gidilerek bile önemli adımlar atılabilir. Berkan iki gazetecinin bir zamanlar çok kritik mevkilerde görev yapmış emekli güvenlik yetkilisiyle yaptığı sohbetten şifreli de olsa su bilgileri aktarıyor:
Bilmem kim için karar alınmıştı, kararın uygulanması için de falanca ile filancayı da görevlendirmişlerdi. Biz devreye girdik ve kararın uygulanmasını durdurduk, vazgeçirdik… Söz konusu bilmem kimin şifresini de çözüyor Berkan: Herkesin bildiği bir gazeteci…
Kışlalı cinayeti bu ve benzeri izler sürülerek aydınlatılabilir. Simdi sorarım size: Yukarıda olduğu gibi kararı durduracak birisi kalmadıysa benzeri bir mekanizma Kışlalı için niye islemiş olmasın…
Biz tezgaha gelmeyeceğiz ama siz de; yani devletin bütün gücünü kullananlar, sadece Kislali’yi değil Türkiye’ye kasteden failleri bulun… Bu, ülkenin geleceği için hayati önemde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ