$ DOLAR → Alış: 5,46 / Satış: 5,48
€ EURO → Alış: 6,16 / Satış: 6,18

Düz Yazı Türleri Haber Gezi Deneme Makale Sohbet Eleştiri

Yonetmen
Yonetmen
  • 27.02.2016
  • 1.553 kez okundu

Kırıkkale Haberleri olarak her zaman yenilikçi bir site olmamızdan dolayı her hafta sonu yazarlarımız siz değerli ziyaretçilerimiz için sizleri bilgilendirmek için makale yayınlayacaklar. Kırıkkale Haber sitemize tekrar hoş geldiniz der , iyi vakitler dileriz.

Makale :

Makale Türk Edebiyatına Tanzimat Döneminde gelmiş bir düz yazı türüdür. İlk makaleyi İbrahim Şinasi yazmıştır. İsmi Mukaddime. Tercuman-ı Ahval gazetesinin ön söz makalesidir. Gazetenin amacı belirtilmek istenmiştir. Makalenin kelime tanımı ; Herhangi bir konuyu destekleyecek ve kanıtlayarak savlar öne sürerek açıklamaktır. Makale yazarı ele aldığı konu hakkında uzman olmalıdır. Bir konuyu ele almadan önce araştırmalar yapmalı kanıtlarıyla desteklemelidir. Konularda duygusunu belli etmemeli ve tarafsız olmalıdır. Bilimsel terimler kullanılır ve yazar herkes tarafından anlaşılabilecek bilim dili kullanmalıdır.

Makale ile Sohbet Arasındaki Farklar :

Makale yazarı ele aldığı konuyu kanıtlarken , Sohbet yazarı ele aldığı konuyu ispatlama gayesi yoktur.

Makaleci bilimsel bir anlatım kullanırken , Sohbet yazarı samimi içten bir anlatım kullanır.

Sohbet yazarı konuyu okuyucu ile konuşuyormuş gibi anlatıyor. Makaleci örnekleme ve tezleri savunarak anlatıyor.

Sohbet Söyleşi :

Sohbet herhangi bir konu hakkında , okuyucu ile konuşuyormuş gibi yazdığı bir düz yazı türüdür. Sohbetlerde dil genellikle samimi ve içtendir. Sohbet yazıları her konuda olabilir. Aşk , ölüm , ayrılık , heyecan, mutluluk , üzüntü vb. Sohbet yazarının konuyu ispatlama gayesi yoktur. Düşünsel bir yazı türüdür.

Sohbet ile Makale Arasında Benzerlikler ;

Her ikisi de düşünsel bir planla yazılır.

Deneme :

Deneme ,  yazarın kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi yazdığı bir yazı türüdür. Düşünsel bir yazı türüdür. Deneme yazarı bir konuyu ispatlama veya kanıtlama gayesi yoktur. Konuşma dili olarak açık sade bir anlatım kullanılır. Her konuda yazılabilir.

Deneme ile Makale Arasındaki Farklar ;

Makale yazarı konuyu ispatlaması gerekir. Deneme yazarının ispat gayesi yoktur.

Deneme yazarı samimi açık bir dil kullanır. Makale yazarı bilimsel ve terim dili kullanır.

Gezi Yazısı :

Yazarın gezip gördüğü ilginç yerleri anlattığı yazı türüdür. Dönemin zihniyetini yansıtmasından dolayı tarihi bir nitelik taşır.

Gezi Yazısı ile Röportaj’ın Farkları :

Gezi yazısı bir yerin ilginç özelliklerini anlatırken , röportaj bir yerin sorunlarını deşmek amaçlanır.

Haber Yazıları :

Haber yazıları , her konuda yazılır. Muhabirin tarafsız bir şekilde kaleme alması gerekir. Haber yazıları güncel olmalıdır. Daha önce yazılmış bir haber yazılmamalıdır. Haber yazılırken 5n1k formülü ile yazılmalıdır. 5n1k Kim/Ne Kime/Neye Nasıl Niçin Neden Ne zaman.

Eleştiri :

Herhangi bir konuyu veya kişinin doğru ve yanlış yönlerini ortaya koymak amaçlı yazılan yazılardır. İkiye ayrılır , izlenimsel ve bilimsel olarak. İzlenimsel Eleştiri , pek kullanılmayan bir eleştiri türüdür çünkü yazar bu türde taraf tutar ve duygularını esere yansıtır. Bilimsel eleştiri , yapı türünden yapılan eleştiridir. Bir insanın kendisini eleştirdiği eleştiriye öz eleştiri veya otokritik denir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ