$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

Kırıkkale Guinness Rekorlar Kitabına Girecek

Yonetmen
Yonetmen
  • 18.08.2016
  • 612 kez okundu

Kırıkkale halkının haber sitesi Kırıkkale Haber olarak her zaman halktan yana olduğumuzu belirtmek isteriz. Kırıkkale ilini gururlandıracak, Kırıkkaleli vatandaşları mutlu edecek veya hüzünlendirecek Kırıkkale insanını ilgilendiren haberlerle sizlerle-yiz.

Sırada ki haberimiz Kırıkkale vatandaşlarını gururlandıracak cinsten. Kırıkkaleli bir şiir yazarımız Mesut ÖZTÜRK, Çanakkale ruhunu anlatan dünyanın en uzun şiir çalışmasını 3000 kıta ile gerçekleştirmiş olup son düzenlemelerini yapmaktadır. Kıt’aların da Kırıkkale içerisinden iş adamları, politikacılar ve yardım sever hayırlı vatandaşların isimlerinin bulunduğu kıt’alarla Guinness rekorlar kitabına Kırıkkale’nin ve Kırıkkale vatandaşlarının isimlerini yazdıracak. Dilerseniz Mesut Öztürk’ü yakından tanıyalım.

İlk önce mesaja karşılık verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben Kırıkkale Keskin 1973 doğumluyum. İmam hatip lisesi mezunu olup. 1993 – 2010 yılları arasında Almanya’da yaşadım. Çocukluğumdan beri şiir yazarım. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiirlerim yayınlandı. REset isimli şiir kitabım var. 2006 yılında şairler Derneği şiire hizmet ödülü aldım. Kanal Avrupa televizyonunda 1 yıl gönül rüyası şiir programı yaptım ve sundum. Radyo kolik Eskişehir ve gözdefm Yalova’da şiir programları sundum. 2008 yılında Diyarbakır’da meydana gelen bir terör olayından esinlenerek 6+5 hece ölçülerinde 5 kıt’alık bir şiir yazdım ve dernek sitemize ekledim. Ve altına not düştüm bu şiir devam etmeli diye. Ve 1 hafta kadar sona baktım ki diğer şairlerin desteğiyle şiir 500 kıta olmuş. Ve o gün dünyanın en uzun şiir çalışmasına devam etmeye karar verdim. Bugün itibariyle şiirim 3000 kıta ve son düzenlemeler yapılıyor ve yazılması devam ediyor. Şiirin tanıtım aşamasında bir çok firma ile temasa geçtim ya kendi menfaatlerine kullanmak istediler. Yada her hangi bir düşüncenin ürünü gibi parti vs reklamı yapmak istediler ve ben buna razı olmayarak çalışmayı çektim. Ve yıllar sonra memleketim Kırıkkale’ye geldim. Ve bu çalışmayı yaparken neden memleketimin ismini kullanmayım düşüncesi ile milletvekilleri, belediye başkanları, iş adamları, arkadaşların verdiği isimler doğrultusunda ve isminin bulunmasını isteyenler adına kıtalar yazdım. Ve bütün haber yapan gazetelere mail atim. Sadece sizden cevap geldi. Kırıkkale haber olarak her zaman okuyucularımızın bize iletilerini önemsiyoruz.

Şiirimizde büyük bir bölümünde Çanakkale destanı şiirsel olarak anlatılırken daha sonra şehit olan kardeşlerimizin isimlerine ve 15 temmuz darbesinden sonra ise hayatını kaybeden şehitlerinin isimlerine yazarak devam ediyorum.

Peki alanınızda ki rakibinizin şiir kıt’ası kaç kıta ?

Rekor şiir 1200 mısra yani 400 kıta ile Adana’da birine ait. Çanakkale’ye yazılmış rekor denemesi olan her hangi bir şiir yok. Dünyada ise Ramayana destanı var. Bir Tanrıya yazılmış methiyeler ama ramayana ile ayni kategoride değiliz. Hedefim 18 Mart 2017 tarihine kadar yazıp kaç kıta okursa olsun(ortalama 3500kita) kitabı baskıya verip Guinness’e müracaat etmek. Aynı zamanda 3000 kıtanın her bir kıtasını bir kişiye seslendirme yaparak 3000 kıta 3000 insan projesi video şiir yorumuyla ikinci bir rekoru kırarken Kırıkkale’nin adını duyurmak.

Yazımızın sonuna gelirken bizlere Kırıkkale ile ilgili olan kıt’alardanız birkaç mısra örnek verebilir misiniz ?

Hizmeti dillerde bize sevgili,
Tebessümü silah düşman kaygılı.
Gurur timsalimiz Mehmet Saygılı.
Adın yaşatıyor Aslan Mehmed’im

Özbek, Azerbaycan, Kosova, Kırım
Düşman nefretinden yaptı soykırım
Karşısında duran Çakır Yıldırım.
Dur diyecek inan Aslan Mehmed’im.

Peki toplam kaç kişinin isminden oluşmakta ve hedefiniz nedir ?

150 den fazla isim ( bazı isimleri 15 temmuz sürecinde sildim) 500 den fazla şehit ismine yazılan kıta. Önce tanıtıp yapıp daha sonra katkısı olabilecek kurumlara sunmak niyetindeyim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ