$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,85 / Satış: 4,87

Neden İntihar Ederler?

Yonetmen
Yonetmen
  • 27.02.2016
  • 303 kez okundu

Son zamanlarda artan stres bunalım ve buna bağlı olarak intiharlar maneviyat mahrumluğunun getirdiği hazin bir akıbettir. Manevi eğitimden uzak bir kalbin ihtiraslara, esir olarak hayatın sürprizlerini metanet ve sükunetle karşılaması ancak insanı yönlendiren kadere iman sayesinde mümkündür. Gerçek mutluluk hayatın med ve cezirlerini kabullenmek meşakkatlerine tahammül etmek her şeyin güzel taraflarını görüp kadere teslim olmakla mümkündür. Hoşumuza gitmeyen bir şey bizim için hayırlı olabilir. Yine sevdiğimiz bir şey de gerçekte kötü olabilir. Bilemeyiz. En güzeli insanların bu konuda yaratıcısına tevekkül etmesidir.
İntiharın nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

1. İntihar insanın kendisini ya da etrafındakileri cezalandırması değil,
çaresizliğin bir dışa vurumudur.
2. İntihar ne kadar planlanmış olsa bile kasıtlı (çaresizliğin bir anlatımı
olduğu için) değildir.
3. İntihar`daki amaç yaşamdan uzaklaşmak değil, kendine acı veren
gerçekliğinden uzaklaşmak, kendi gerçekliğini değiştirme konusundaki bir
çaresizliğin anlatımıdır.

İntihar için risk etkenleri ise şunlardır:
1.Yalnız yaşama, yeni ayrılmış ya da boşanmış olma
2. Son 6 aydır kişinin sağlığında giderek bozulma
3. İş kaybı
4. Depresyon, şizofreni ya da organik beyin rahatsızlığının varlığı
5. Önceden Özkıyım (intihar) girişimi öyküsünün varlığı
6. Gitgide artan umutsuzluk
7. Manevi duygulardan yoksunluk
8. Maddi sıkıntılar
Etrafınızda bu tür belirtileri gösteren kişiler varsa lütfen onları daha fazla yakından takip edin, onlarla iletişim kurun ve onların bir şekilde herhangi bir şeye karşı umutlanmalarına çalışın. (Örneğin bir TV dizisinin bir sonraki bölümünde neler olacağını bekleme merakı bile bazen insanları yaşama tutundurabilir.)
Akıl ve idrakın aciz kaldığı durumlarda teslimiyetle gönül âleminde kadere teslim olmak her işin sırrını mutlak manada çözebilmek mümkün değildir. Bu gerçeği kavramak, ötesini zorlamamak olgun bir kulluğun icabıdır. Kaza ve kaderi layıkıyla idrak, beşeri takatin üzerindedir. Hadiseleri sebep veya bahanelerle bilip çözmeye çalışmak onun ardındaki hikmeti ekseriyetle idrak etmek zordur. İnsan sorunlu bir varlık olması sebebiyle iradesini her iki tarafa da serbestçe kullanabilmesi hususunda kendisini tercih hakkı tanınmıştır. Dünyada insanlara belli hudutlar içerisinde bir serbestlik verilmiştir. İşte bu serbestlik ebedi saadet veya felaketin en mühim sermayesidir. Bir hocanın gayesi de talebesinin başarılı olmasıdır. Talebe çalışmaz ise hocanın yapacağı bir şey yoktur veya bir doktorun görevi hastasını şifaya kavuşturmaktır. Hasta verilen reçeteyi uygulamazsa gelişen olumsuz sonuçlardan sorumlu olur. Dolayısıyla insanın kadere suç isnat etmesi kendisini mağdur göstermek istemesi hak ve hakikate karşı işlenen bir haksızlıktır. Yaradan, varlıkları bir kaderle yaratır ve kaderle onların devamını getirir. Hayat yollarındaki olayların izleri hakikatte kader çizgileridir. Ay, güneş, yıldızlar, bitkiler, insanlar, hayvanlar özetle bütün varlıkların seyri bu kader programı muhtevasındadır. Şayet varlıklar, kader programına tabi olmasaydı kâinatta büyük bir anarşi ve düzensizlik meydana gelirdi.
Kainatta hiçbir şeyin tesadüfen meydana gelmediğini ve her şeyin ilahi bir kalemin çizgisiyle var olduğunu idrak etmemektir asıl mantıksız olan.  Bu herkesin ittifakla kabullendiği bir gerçektir. Daima kendi güçlerinin üzerinde bir kudretin tesirini alınyazım diyerek itirazsız, inançsız insanlar bile kabul ederler.
Gözün görme kulağın da işitmesi belli bir mesafeye kadardır. O mesafeden uzak olanı görmek ya da işitmek imkansızdır. Bunun gibi kaza ve kaderin de layıkiyle idrakı beşeri takatin üzerindedir. Çünkü bizler hadiseleri sebep ve bahanelerle bilip çözmeye çalışırız. Onun ardındaki hikmeti ekseriyetle idrak edemeyiz.
İnsan, sabırlı olmalı hayatın fırtınaları karşısında itidal ve dengesini kaybetmemelidir. Bir hakikat yolcusunun da bu fani alemde musibetleri sabırla cimriliği cömertlikle bencilliği başkasını düşünmekle yenmeye çalışmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares