$ DOLAR → Alış: 5,41 / Satış: 5,44
€ EURO → Alış: 6,13 / Satış: 6,15

Yazık Bu Şehire

Halit DURGUT
Halit DURGUT
 • 26.02.2018
 • 857 kez okundu

Kırıkkale Orta Anadolunun mazlum, sahipsiz kaderine terk edilmiş şehri.

Problemleri yazarken en büyüğünden başlamak gerek. Kırıkkale’nin en büyük sorunu yönetici sorunudur. Her alan için potansiyeli olan şehir bir kaç kişinin insafına bırakılarak yok ediliyor. Kırıkkale’nin aydınları nerededir, vekilleri Ankara’dan bu tarafa ne zaman gelecektir ?

Genci işsiz,
Memuru memnuniyetsiz,
Esnafı dertli,
Çiftçisi düşünceli.

Sanayileşme yok, üretim yok, hayvancılık yok, tarım yok, spor tesisi yok. Bu kadar yok içinde var olmak nasıl mümkün olabilir ?

Geçenlerde Sulakyurt belediye başkanı İsmail Bildik bey, Sulakyurt’un sorunlarını MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçeli’ye iletti. Devlet bey, Sulakyurt’un sorunları ile ilgilenmesi için Mersin Milletvekilini görevlendirdi.

Ne acı bir durum değil mi ?
Kırıkkale’nin sorununu bir başka ilin vekilinin çözecek olması. Utanması gerekenler, bundan utanır mı bilmiyorum ?

Bildiğim bir şe varsa o da; El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış beyler !

MKE yaptığı işçi alımının yüzde 70 i çevre şehirlerden yapıyor. Peki bu durum Kırıkkalenin gençlerine haksılık değil mi ? Kırıkkale’ye ve Kırıkkaleliye üvey evlat muamelesi hiç mi canınızı sıkmaz, nedir bu vurdum duymazlığınız ?

Sanayi, Gündoğdu, Kimeski, Osmangazi, Yuva mahallelerine hiç bakıyor musunuz ? Yollar delik deşik az bir yağmur yağsa her yerde göletler oluşuyor. İnsanlar evlerine giderken tabiri caizse sek sek oynayarak gidiyor.
Mahalle sakinleri, öyle idmanlılar ki olimpiyatlara katılsalar uzun atlama dalında ülkeye altın madalya ile dönerler.
Sorunlarımız artık espiri konusu.
Vay halimize…

Futbol takımları, şehirlerin dışarıya açılan penceresidir. Futbol kulüpleri ne kadar başarılı olursa, şehirde o kadar başarılı olur. Şehrin reklamı, prestiji, yatırımı bu başarıya endekslidir.

Yazımın başında dedim ya ; bu şehrin en büyük sorunu yönetici sorunudur diye. Futbol takımlarımızın bu başarısızlığın da en büyük pay yönetici olduklarını sananlarındır…

Yaz, kış, kar, yağmur demeden takımlarını destekleyen, gittikleri deplasmanlarda köpekli aramalara maruz kalan taraftara yazık.

Kısa bir şekilde hepsinden bahsetmeye çalıştım. Geniş bir şekilde anlatmaya başlasak cilt cilt kitap olur.
Kimilerine abartı gelebilir. Eleştirmek ne kadar benim hakkımsa, beni eleştirmekte sizin o kadar hakkınızdır.

Benim bu şehire karşı sorumluluğum var. Sadece benim değil, her bireyin bu şehire karşı sorumluluğu var. Elimle düzeltemiyorsam, dilimle düzeltmeye çalışıyorum ve bunu kendime bir görev olarak görüyorum.

Bu benim hem hakkım hem de sorumluluğum dur.

Unutmayın;
Siz nasılsanız , öyle yönetilirsiniz.

Diyeceksiniz ki, bu kadar soruna çözüm fikrin var mı ?
Evet. Var. O da bir sonra ki yazımda olacak inşallah.

NOT: yazdıklarım sadece şahsımı bağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ramazan turken dedi ki:

  Helal olsun insanımız nasılsa başa gelen belediye başkanı milletvekili herturlu isadamida ayni hep menfaat hep hemdi çıkarları doğrultusunda yonetilen ezilip yok olan bir il
  Halbuki ankaraya bir adım ötede olan ic anadolunun göbeğinde geçiş güzergahı bakımından kalkınması gereken bir il
  Ama en çok mahrumiyeti görende il
  Ben bir Kirikkaleliolmaktan gurur duyan bir o kadar da Kırıkkaleye acıyan bir vatandaşım
  Ama bu hale getirttiren yine benim Kirikkaleli hemşerilerim

 2. Burak Akçalı dedi ki:

  Yazdıklarının her bir harfine kadar katiliyorum.

 3. Mikdat Köksal dedi ki:

  Yıllardır gelir giderim ben Kırıkkalem ile hep gurur duydum işim gereği şehir dışında ve epeyce uzaktayım ama Memleketim ve her daim giderim. Ancak ne ileri ne geri hep yerinde sayan bir şehirdir benim memleketim hiç kalkınma nedir bilmeyen ve ne acıdırki en çok harcırah alanda benim memleketim ??

 4. Ayhan Şimşir dedi ki:

  Yönetimi değiştirmek Hemşerilerimin elindedir. Gelenlerin hepsi rant peşinde koşmaktan işmi yapıyorlar Güzel Kırıkkale miz kasabaya döndü ne fabrika kaldı nede askeriye kaldı seçilen vekillerimiz de kendilerini Ankara vekili olarak görürse ne yapacaklar ilimize seneye seçimlerde yine aynı kişiler kuru vaatlerle yine seçilirler artık Kırıkkalenin uyanması lazım güzel Kırıkkaleme yazık oluyor hemde çok yazık.

 5. Türkan Yılmaz dedi ki:

  Tespitler çok doğru ,sadece bir şey daha eklemek istiyorum ,yönetici sorunu siyasilerse var ve bu sayin siyasetcilerimiz ilimize atanan bürokrasi yoneticilerine de müdahale etmiyor, Kırıkkale üst düzey bürokrasjye bir bakın ,Rizeli ,Konyalı ,Yozgatlı ,giresunlu ,bu şehirlere gidin bakın üst düzey bürokrasisinde bir tane Kirikkaleli bulamazsınız ve şovenizm yaptığım dusunulmesin lütfen bu gelen bürokratlar gününü ve cebini doldurup Kırıkkale’den ayrılana kadar ne Kırıkkale ne de kirikkaleliler için çalışmıyor ,şehrimize yazık ki ne yazikk.

YORUM YAZ