$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

Her faili mechul bir “devlet sirri”…

Her faili mechul bir “devlet sirri”…
  • 19.03.2016
  • 373 kez okundu
Reklam

Bu ülkede rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ülkenin cumhurbaşkanı iken kendisine yönelik suikast girişimini aydınlatamadı. Arkasındaki güçleri bulamadı. Veya buldu da açıklayamadı!

TBMM’de Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon çalışmalarını yaptı ve çalışmalarını belli bir noktaya kadar getirdi. Sonra? Sonrası “devlet sırrı”. TBMM içtüzüğündeki “Devlet sırları araştırılamaz.” noktasına gelip kilitlendi Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu.

Susurluk Komisyonu da ayni “sır” ile yüz yüze geldi. Susurluk Kamyonu gelmiş 12 Eylül çıkmazında durmuştu. Komisyona çağrılan asker görevliler, komisyona bilgi vermeyi onur ve gurur meselesi yaparak bu görevden kaçtılar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi araştırma komisyonları, genel ve katma bütçeli her kurumda yönetici, etkili, yetkili, çalışan, amir, memur herkesi çağırarak bir olay hakkında bilgi almaya yetkili olduğu halde bazı kurumların temsilcileri “devlet sırrı” bahanesinin arkasına sığınarak bilgi vermeyi reddediyorlar. Kurumlarında inceleme yaptırmıyorlar, kapılarını Meclis araştırma komisyonuna açmıyorlar. Hemen her seferinde Meclis içtüzüğünün 105. maddesindeki “Devlet sırları ile ticari sırlar, Meclis araştırması kapsamının dışında kalır.” ifadesine sığındılar. Komisyon yetkili; ama bu konuda yaptırımı yok.

TBMM kendi eliyle kendi kolunu bağlıyor. İçtüzüğüne Meclis araştırması dışında kalacak hususları ekliyor. Bir ülkede neden bazı konular, kurumlar araştırma kapsamının dışında tutulur? Bu madde anayasanın “Hiç bir zümre, kişi ya da kuruma ayrıcalık tanınmaz.” mealindeki maddelerine aykırı değil mi? Hayır değil. Çünkü anayasamızda da benzeri hükümler var. Bu da böyle bir anayasa. Her tarafı çelişki dolu.

TBMM Uğur Mumcu Cinayeti Araştırma Komisyonu da geldi geldi ve ayni duvara dayandı. Komisyon çalışmasını sonlandırdı; fakat sonuçlandıramadı. Raporundaki su cümleler neden sonuca ulaşamadığını ifadeye yetiyor: “Meclis araştırma komisyonları 105. madde sınırları içinde (Ticari sırları ve devlet sırları araştırılamaz) araştırma yapıyor. Özellikle komisyon tarafından talep edilen bilgi ve belgeler bazı kurumlar tarafından sınırları belli olmayan son derece tanımsız ve sinirsiz bir kavram olan “devlet sırrı” gerekçesi ile yerine getirilmiyor. (Komisyon raporu Sayfa 161)

Rapor “Bunun bir kurala bağlanması lazım.” diye devam ediyor. Yani TBMM içtüzüğündeki “devlet sırrı” ve “ticari sır” kavramlarının tanımlanması ve araştırma komisyonlarına komisyona bunları bahane ederek bilgi vermekten kaçınan kişi ve kurumlara karsı uygulayabileceği bazı yaptırımların düzenlenmesi gerekiyor. TBMM bunu yapmaktan neden kaçınıyor? Çok zor bir is mi? Oysa bu hem faili meçhul cinayetlerin aydınlanması için gerekli, hem de TBMM’nin saygınlığı için gerekli. Uğur Mumcu Cinayeti Araştırma Komisyonu bunu önerdiği halde o günden bu yana hiçbir parlamenter içtüzükteki bu maddenin değiştirilmesi konusunu Meclis’in gündemine getirmedi. Oysa Merve Kavakci’nin milletvekili seçildikten sonra başörtülü kıyafeti ile Meclis’e girmesini engelleyen herhangi bir içtüzük maddesi olmadığı halde, bir kişim parlamenterler hemen böyle bir içtüzük maddesi çıkarmak için harekete geçtiler.

Görünen o ki TBMM’nin önceliklerini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor!

Demokratik yönetime sahip ülkelerde parlamento tarafından kurulan araştırma komisyonlarına belge ve bilgi vermeyi zorlayıcı düzenlemeler var. Oysa vatandaş ancak cani isterse TBMM araştırma komisyonuna bilgi veriyor. Mesela İngiltere’de benzeri komisyonlar son derece geniş yetkilere sahip. Araştırma komisyonları, bilgisine başvurduğu kişileri zorla getirtebiliyor ve hatta belgelere el koyabiliyor. Kişiler bilgi ve belge vermeden önce de doğruyu söyleyeceklerine dair yemin ediyorlar. ABD’de uçuncu kişiler araştırma komisyonlarının sorularını cevaplamak ve istenen belgeleri cevaplamakla yükümlüler. Önceleri bunu yerine getirmeyenler doğrudan doğruya cezalandırılmaktaydılar. Ama daha sonra federal mahkemelere verildi bu yetki. Federal yüksek mahkeme, sadece belgeleri vermemeyi değil, bu belgeleri yok etmeyi de cezalandırma sebebi saydı. ABD’de parlamento komisyonuna bilgi ve belge vermeyenlere hapis ve para cezaları var. Parlemontomuzda yetki yok. Bu da komisyonun çalışmalarını zaafa uğratıyor. (S.162)

Türkiye’de laikliğin tanımı olmadığı gibi “devlet Sırrı”nın da belirgin bir tanımı yok. Nasıl her şey gerektiğinde laikliğe aykırı olabiliyorsa, ayni şekilde her şey gerektiğinde “devlet sırrı” olabiliyor. Faili meçhullerin “devlet isi” olmadığını ortaya çıkarmak “devlet sırrı” kavramını tanımlamak ve sınırlandırmaktan geçiyor.

Ne kadar ilginç. ülkenin bütçesini TBMM yapıyor; fakat TBMM bazı kurumlara “devlet sırrı” olduğu gerekçesi ile nüfuz edemiyor! Bu ülkede TBMM’den gizli devlet sırrı olursa elbette fail-i meçhul de olur, fail-i devlet de olur…

Etiketler:

Reklam
Dört bölgenin YHT hattı tamam
24 Haziran’da yapılacak olan seçim kapsamında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde halkına hitap etti. Erdoğan,...
Hayırlı Bayramlar
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, ramazan Bayramı mesajı yayınladı. Varlı, Sağlık ve esenlik ve huzur...
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
AGİT Heyetinden Çıkarma
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) uzun dönem gözlem uzmanlarından bir heyet, Kırıkkale Valisi Dr. M.İlker Haktankaçmaz’ı ziyaret etti.
Bahşili’de 160 kişiye yardım
Kırıkkale'nin Bahşili ilçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ramazan ayında 160 vatandaşa 120 bin lira tutarında yardım yapıldığı bildirildi.
Yahşihan’da gıda denetimleri
Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde Ramazan Bayramı öncesinde gıda denetimleri arttı.
Vatandaşlar camileri doldurdu
Kırıkkale'de camileri dolduran vatandaşlar bayram namazını kıldı.Nur Cami ve külliyesine gelen vatandaşlar, bayram namazı için birlikte saf tuttu. Camide yer...
BİR MUTLULUKTUR BAYRAM
Kırıkkale'de Ramazan Bayramı huzurlu ve mutlu bir şekilde kutlandı. Dargınlar barıştı. İnsanlar, huzuru birlikte yaşadılar.
Kripto FETÖ operasyonu
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik Zonguldak merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonda, 9 muvazzaf...
Seçmen sayımız açıklandı
24 Haziran’da cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosu’nu belirlemek üzere yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960...
Belediye Oğuz’a Ağladı
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Personeli Salim Oğuz geçirdiği rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu.
Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyorum
Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Bayram öncesi Kırıkkale Şehitliğini ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
Kazalar bayramda da durmadı
Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1’i ağır 8 kişi yaralandı.
Gıda Denetimleri  Daha Da Arttı
Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi kontrol görevlileri tarafından İlimiz genelinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri,...
Gaziye son görev
Vali Haktankaçmaz Kore Gazisi Akay’ın Cenaze Törenine Katıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares