$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Her faili mechul bir “devlet sirri”…

Her faili mechul bir “devlet sirri”…
  • 19.03.2016
  • 444 kez okundu
Reklam

Bu ülkede rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ülkenin cumhurbaşkanı iken kendisine yönelik suikast girişimini aydınlatamadı. Arkasındaki güçleri bulamadı. Veya buldu da açıklayamadı!

TBMM’de Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon çalışmalarını yaptı ve çalışmalarını belli bir noktaya kadar getirdi. Sonra? Sonrası “devlet sırrı”. TBMM içtüzüğündeki “Devlet sırları araştırılamaz.” noktasına gelip kilitlendi Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu.

Susurluk Komisyonu da ayni “sır” ile yüz yüze geldi. Susurluk Kamyonu gelmiş 12 Eylül çıkmazında durmuştu. Komisyona çağrılan asker görevliler, komisyona bilgi vermeyi onur ve gurur meselesi yaparak bu görevden kaçtılar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi araştırma komisyonları, genel ve katma bütçeli her kurumda yönetici, etkili, yetkili, çalışan, amir, memur herkesi çağırarak bir olay hakkında bilgi almaya yetkili olduğu halde bazı kurumların temsilcileri “devlet sırrı” bahanesinin arkasına sığınarak bilgi vermeyi reddediyorlar. Kurumlarında inceleme yaptırmıyorlar, kapılarını Meclis araştırma komisyonuna açmıyorlar. Hemen her seferinde Meclis içtüzüğünün 105. maddesindeki “Devlet sırları ile ticari sırlar, Meclis araştırması kapsamının dışında kalır.” ifadesine sığındılar. Komisyon yetkili; ama bu konuda yaptırımı yok.

TBMM kendi eliyle kendi kolunu bağlıyor. İçtüzüğüne Meclis araştırması dışında kalacak hususları ekliyor. Bir ülkede neden bazı konular, kurumlar araştırma kapsamının dışında tutulur? Bu madde anayasanın “Hiç bir zümre, kişi ya da kuruma ayrıcalık tanınmaz.” mealindeki maddelerine aykırı değil mi? Hayır değil. Çünkü anayasamızda da benzeri hükümler var. Bu da böyle bir anayasa. Her tarafı çelişki dolu.

TBMM Uğur Mumcu Cinayeti Araştırma Komisyonu da geldi geldi ve ayni duvara dayandı. Komisyon çalışmasını sonlandırdı; fakat sonuçlandıramadı. Raporundaki su cümleler neden sonuca ulaşamadığını ifadeye yetiyor: “Meclis araştırma komisyonları 105. madde sınırları içinde (Ticari sırları ve devlet sırları araştırılamaz) araştırma yapıyor. Özellikle komisyon tarafından talep edilen bilgi ve belgeler bazı kurumlar tarafından sınırları belli olmayan son derece tanımsız ve sinirsiz bir kavram olan “devlet sırrı” gerekçesi ile yerine getirilmiyor. (Komisyon raporu Sayfa 161)

Rapor “Bunun bir kurala bağlanması lazım.” diye devam ediyor. Yani TBMM içtüzüğündeki “devlet sırrı” ve “ticari sır” kavramlarının tanımlanması ve araştırma komisyonlarına komisyona bunları bahane ederek bilgi vermekten kaçınan kişi ve kurumlara karsı uygulayabileceği bazı yaptırımların düzenlenmesi gerekiyor. TBMM bunu yapmaktan neden kaçınıyor? Çok zor bir is mi? Oysa bu hem faili meçhul cinayetlerin aydınlanması için gerekli, hem de TBMM’nin saygınlığı için gerekli. Uğur Mumcu Cinayeti Araştırma Komisyonu bunu önerdiği halde o günden bu yana hiçbir parlamenter içtüzükteki bu maddenin değiştirilmesi konusunu Meclis’in gündemine getirmedi. Oysa Merve Kavakci’nin milletvekili seçildikten sonra başörtülü kıyafeti ile Meclis’e girmesini engelleyen herhangi bir içtüzük maddesi olmadığı halde, bir kişim parlamenterler hemen böyle bir içtüzük maddesi çıkarmak için harekete geçtiler.

Görünen o ki TBMM’nin önceliklerini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor!

Demokratik yönetime sahip ülkelerde parlamento tarafından kurulan araştırma komisyonlarına belge ve bilgi vermeyi zorlayıcı düzenlemeler var. Oysa vatandaş ancak cani isterse TBMM araştırma komisyonuna bilgi veriyor. Mesela İngiltere’de benzeri komisyonlar son derece geniş yetkilere sahip. Araştırma komisyonları, bilgisine başvurduğu kişileri zorla getirtebiliyor ve hatta belgelere el koyabiliyor. Kişiler bilgi ve belge vermeden önce de doğruyu söyleyeceklerine dair yemin ediyorlar. ABD’de uçuncu kişiler araştırma komisyonlarının sorularını cevaplamak ve istenen belgeleri cevaplamakla yükümlüler. Önceleri bunu yerine getirmeyenler doğrudan doğruya cezalandırılmaktaydılar. Ama daha sonra federal mahkemelere verildi bu yetki. Federal yüksek mahkeme, sadece belgeleri vermemeyi değil, bu belgeleri yok etmeyi de cezalandırma sebebi saydı. ABD’de parlamento komisyonuna bilgi ve belge vermeyenlere hapis ve para cezaları var. Parlemontomuzda yetki yok. Bu da komisyonun çalışmalarını zaafa uğratıyor. (S.162)

Türkiye’de laikliğin tanımı olmadığı gibi “devlet Sırrı”nın da belirgin bir tanımı yok. Nasıl her şey gerektiğinde laikliğe aykırı olabiliyorsa, ayni şekilde her şey gerektiğinde “devlet sırrı” olabiliyor. Faili meçhullerin “devlet isi” olmadığını ortaya çıkarmak “devlet sırrı” kavramını tanımlamak ve sınırlandırmaktan geçiyor.

Ne kadar ilginç. ülkenin bütçesini TBMM yapıyor; fakat TBMM bazı kurumlara “devlet sırrı” olduğu gerekçesi ile nüfuz edemiyor! Bu ülkede TBMM’den gizli devlet sırrı olursa elbette fail-i meçhul de olur, fail-i devlet de olur…

Etiketler:

Reklam
Kırıkkale Sokak Köpekleri
Kırıkkale’de sokaklarda dolaşan sahipsiz köpekler tehlike saçıyor.
2.Abdülhamit Han Kırıkkale de Anma
Kızılelma Ocakları Kırıkkale Şubesi Tarafından Sultan 2.Abdülhamit Han’ın Vefatının 100. Yılı Nedeniyle Kırıkkale Nur Camii Konferans Salonunda Program Düzenlenecek
Hüseyin Kahya Anıldı
Hüseyin Kâhya Hiçyılmaz’ın vefatının 82.yıldönümü nedeniyle Hüseyin Kâhya Parkı’nda anıldı
Kırıkkale de Muharrem Ayı
Mescid-i Rağbet Cami ve Külliyesi’nde Muharrem Ayı Etkinliği Düzenlendi
Kırıkkale Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
Kırıkkale'de ölmek üzereyken sokağa terk edilen ve bir akademisyen tarafından bulunan gözleri görmeyen yavru kedi, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma...
Hüseyin Kayha Hakkında
Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Cenk Ataman'ın dedesi olan Hüseyin Kahya Cumhuriyetin ilk yılarına...
Kırıkkale DAEŞ Davası
Kırıkkale'de terör örgütü DEAŞ'a üye oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan Irak uyruklu tutuksuz 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk Gaziler Günü Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili konuştu.
Ak Parti Keskin Teşkilatı Ziyaretleri
AK Parti Keskin İlçe Başkanı Halim Bulut okulların açılması ile birlikte ilçede bulanan okulları ziyaret ederek idareciler ve öğretmenler ile...
Kırıkkale Gazilerimiz Unutulmaz
Törende, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Kırıkkale Köprülü Kavşakta Gelişme
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Millet Bulvarı üzerinde çalışmaları devam eden Köprülü Kavşakta incelemelerde bulundu.
Kırıkkale Arazilerinin Başvuru Süresi Doluyor
Kırıkkale'ye bağlı ilçelerinde 2/B arazisi olan köylerde;Hak sahibi olup hiç müracaat etmeyenler,Satın alıp da Tebligat süresinde satış bedelini Ödemeyenler,Taksitli Satış...
Kırıkkale- Kırşehir Ortak Projede
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) tarım ve gıda sektöründe hazırladığı proje ile ürün ve hizmet ihracatının çeşitleneceği bildirildi.
Uyuşturucu Operasyonu
Kırıkkale'de uyuşturucu sattıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "torbacı" olarak adlandırılan, sokakta...
Topladığı eski eşyaları evinde sergiliyor
Kırıkkale'nin Karakeçili ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki emekli Muhlis Yıldız, eski eşya merakıyla topladığı ve satın aldığı malzemeleri evinin bir odasında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
shares