$ DOLAR → Alış: 3,92 / Satış: 3,94
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

Kırıkkale Bilgi ve Bilişim Topluluğu

Kırıkkale Bilgi ve Bilişim Topluluğu
  • 25.04.2016
  • 311 kez okundu
Reklam

Bu sebepten hep günübirlik hesapların eyyamcıları ile zaman öldürdük elli yıldır. Elli yıldır, diyorum; çünkü evveliyatında bir köyü vilayet yapacak ülkülerin sahiplerini görüyoruz.

Çarıklı erkanın kurduğu şehirde dikkat ederseniz işçiler iskan etmiş, mühendisler, memurlar, idari kademedeki MKE mensupları genelde Ankara’yı seçmişler.

Sonra?

Kırıkkale siyasetine sendikacılar, işyerlerinde erzak şefleri, işçi temsilcileri bölgecilik sıtmasının titrekliğiyle yön vermişler ve Kel Ali’nin sağı olmuş siyaset.

Daha sonra?

1939 da mı, 1940 da mı belediye olup olmadığına dair sayın belediye başkanı tereddüt edecek hale gelerek, beyinsizleştirilen kurumların aczini belgelemiştir.

1940’larda hızla büyüyen şehirde imar planı akla gelmemiş, herkes aldığı tarlaların üzerinde adımlayarak arsasını belirlemiş, sigara kağıdına çizdiği planlarla evini yapmış.

Köyden malını davarını getirmiş.

Ahırını samanlığını yapmış, orta çeşmeden suyunu almış, bir çukur kazıp üzerine helasını yapmış…

Belediyeyi hiçbir konuda rahatsız etmemiştir.

İmar planı 1960’larda hazırlanmış ama ilk uygulama 1989’da Hayati Karayol döneminde başlatılmış, daha henüz bitirilememiştir.

Gerçi bitirilse ne olacak; yol yaptığını sanan belediye başkanları asfalt dökmeyi, parke taşı döşemeyi yol yapma sanarak, imara uygun yol açmayı düşünmemişler bile.

Şehri dolaşırsanız briketten yola tecavüz eden avluları, garajları, tandır evlerini görürsünüz.

Sebep?

Kırıkkale’de düşünen insanlara makamlar verilmemiş, entelektüelini oluşturma yönünde gayret sarf edilmemiş, mevcut olan eşrafın köşesine çekilmesi ile paralı siyasetçiler, yalaka seçmen tipleri gırla gitmiş ve başıboş bir şehir manzarası ortaya çıkmıştır.

Sanatçı, yazar, bürokrat, siyasetçi yetişmemiş, torpille tavassutla gelenler, getirilenler de doğru gelse bile yamuk gitmiştir.

Bence mesele bu!

Bu memlekette özüne bağlı, mert, gözü kara, geleceğe talip olan genç fikir ve sanat adamları ile şehirde estetik ve diyalekt gelişecektir.

Şöyle bir vicdanımıza bakıp bu güne kadar olan yalaka, mıymıntı duruşumuzu sorgularsak bu işi daha net anlarız.

Etiketler:

Reklam
MHP Kırıkkale İl Başkanı 18 Mart Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günüyle ilgili basın açıklaması...
Kırıkkale FETÖ İl Ablası Tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) sözde “Kırıkkale il ablası” olduğu ileri sürülen ve Ankara’da yakalanan firari zanlı tutuklandı.
Kırıkkale Tüm Muhtarlar Derneği Seçimi
Tüm Muhtarlar Derneği, hafta sonu 9. Olağan Genel Kurulunu Kırıkkale Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Ağa Pehlivanlı, yeniden...
Yabancı Dizide ki Kırıkkale Yorumuna Sert Cevap
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, bir dizide Kırıkkale ve Türkiye aleyhinde söylenen olumsuz ifadelere tepki gösterdi.Belediye Başkanı Saygılı, yaptığı açıklamada,...
Kırıkkale Valisi 18 Mart Kırıkkale Haber Açıklaması
Kırıkkale Valisi M.İlker Haktankaçmaz Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü münasebetiyle yazılı açıklamada bulundu. Haktankaçmaz, "Bugün 103. Yıldönümünü büyük bir gurur...
Kırıkkaleli 4000 Aileye Destek
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şehirlerde yürütülen Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında Kırıkkale'de 4 bin 70 aileye destek...
18 Mart Kırıkkale Ticaret Odası Açıklaması
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, 18 Mart Çanakkale Destanının 103. yıl dönümü münasebetiyle açıklamada bulundu....
Yerli Tankların Namluları Kırıkkale’de Yapılıyor
Afrin operasyonunda adından sıkça söz ettiren yerli tankların silah sistemleri Kırıkkale Ağır Silah ve Çelik Fabrikasında üretiliyor.
Kırıkkaleli Örnek Çift
Kırıkkale'de, çocuk sahibi olamayan 16 yıllık evli Tuncer çifti, koruyucu ailesi oldukları iki çocukla evlat hasretini gideriyor.
Kırıkkale Öğrencilerden Fidan
Şehitler Ortaokulunda Şehitlere Rahmet ve Güvenlik Kuvvetlerine Moral Destek amaçlı 500 fidan (mavi ladin) toprakla buluşturuldu.
Kırıkkale Yaşlı Nüfusu Belli Oldu
Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü tarafından Kırıkkale'nin yaşlı nüfusunun 31 bin 324 olduğu açıklandı.
Emekli Maaşını Mehmetçik Vakfına Bağışladı
Kırıkkale Valisi Dr.M.İlker Haktankaçmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Afrin bölgesinde yürütülen “ Zeytin Dalı “ Harekatı’na destek olmak...
Kırıkkale Afrin Operasyonu Desteği
Kırıkkale Üniversitesinde öğrenim gören, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda kalan öğrenciler, harekatta görevli askerlere destek amacıyla...
DEMİRHAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl itibari ile tüm genel liselerde Osmanlı Türkçesi derslerini seçmeli dersler arasına aldı. Bu bağlamda Osmanlı...
ENGELLİ ÇOCUK HASTANEDE SIRA BEKLEMEYECEK
Göreve geldiği ilk günden itibaren çözüm odaklı siyaseti şiar edinen Ak Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen, engelli vatandaşların yaralarına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares