$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırıkkale Bilgi ve Bilişim Topluluğu

Kırıkkale Bilgi ve Bilişim Topluluğu
  • 25.04.2016
  • 425 kez okundu
Reklam

Bu sebepten hep günübirlik hesapların eyyamcıları ile zaman öldürdük elli yıldır. Elli yıldır, diyorum; çünkü evveliyatında bir köyü vilayet yapacak ülkülerin sahiplerini görüyoruz.

Çarıklı erkanın kurduğu şehirde dikkat ederseniz işçiler iskan etmiş, mühendisler, memurlar, idari kademedeki MKE mensupları genelde Ankara’yı seçmişler.

Sonra?

Kırıkkale siyasetine sendikacılar, işyerlerinde erzak şefleri, işçi temsilcileri bölgecilik sıtmasının titrekliğiyle yön vermişler ve Kel Ali’nin sağı olmuş siyaset.

Daha sonra?

1939 da mı, 1940 da mı belediye olup olmadığına dair sayın belediye başkanı tereddüt edecek hale gelerek, beyinsizleştirilen kurumların aczini belgelemiştir.

1940’larda hızla büyüyen şehirde imar planı akla gelmemiş, herkes aldığı tarlaların üzerinde adımlayarak arsasını belirlemiş, sigara kağıdına çizdiği planlarla evini yapmış.

Köyden malını davarını getirmiş.

Ahırını samanlığını yapmış, orta çeşmeden suyunu almış, bir çukur kazıp üzerine helasını yapmış…

Belediyeyi hiçbir konuda rahatsız etmemiştir.

İmar planı 1960’larda hazırlanmış ama ilk uygulama 1989’da Hayati Karayol döneminde başlatılmış, daha henüz bitirilememiştir.

Gerçi bitirilse ne olacak; yol yaptığını sanan belediye başkanları asfalt dökmeyi, parke taşı döşemeyi yol yapma sanarak, imara uygun yol açmayı düşünmemişler bile.

Şehri dolaşırsanız briketten yola tecavüz eden avluları, garajları, tandır evlerini görürsünüz.

Sebep?

Kırıkkale’de düşünen insanlara makamlar verilmemiş, entelektüelini oluşturma yönünde gayret sarf edilmemiş, mevcut olan eşrafın köşesine çekilmesi ile paralı siyasetçiler, yalaka seçmen tipleri gırla gitmiş ve başıboş bir şehir manzarası ortaya çıkmıştır.

Sanatçı, yazar, bürokrat, siyasetçi yetişmemiş, torpille tavassutla gelenler, getirilenler de doğru gelse bile yamuk gitmiştir.

Bence mesele bu!

Bu memlekette özüne bağlı, mert, gözü kara, geleceğe talip olan genç fikir ve sanat adamları ile şehirde estetik ve diyalekt gelişecektir.

Şöyle bir vicdanımıza bakıp bu güne kadar olan yalaka, mıymıntı duruşumuzu sorgularsak bu işi daha net anlarız.

Etiketler:

Reklam
Kırıkkale Sokak Köpekleri
Kırıkkale’de sokaklarda dolaşan sahipsiz köpekler tehlike saçıyor.
2.Abdülhamit Han Kırıkkale de Anma
Kızılelma Ocakları Kırıkkale Şubesi Tarafından Sultan 2.Abdülhamit Han’ın Vefatının 100. Yılı Nedeniyle Kırıkkale Nur Camii Konferans Salonunda Program Düzenlenecek
Hüseyin Kahya Anıldı
Hüseyin Kâhya Hiçyılmaz’ın vefatının 82.yıldönümü nedeniyle Hüseyin Kâhya Parkı’nda anıldı
Kırıkkale de Muharrem Ayı
Mescid-i Rağbet Cami ve Külliyesi’nde Muharrem Ayı Etkinliği Düzenlendi
Kırıkkale Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
Kırıkkale'de ölmek üzereyken sokağa terk edilen ve bir akademisyen tarafından bulunan gözleri görmeyen yavru kedi, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma...
Hüseyin Kayha Hakkında
Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Cenk Ataman'ın dedesi olan Hüseyin Kahya Cumhuriyetin ilk yılarına...
Kırıkkale DAEŞ Davası
Kırıkkale'de terör örgütü DEAŞ'a üye oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan Irak uyruklu tutuksuz 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk Gaziler Günü Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili konuştu.
Ak Parti Keskin Teşkilatı Ziyaretleri
AK Parti Keskin İlçe Başkanı Halim Bulut okulların açılması ile birlikte ilçede bulanan okulları ziyaret ederek idareciler ve öğretmenler ile...
Kırıkkale Gazilerimiz Unutulmaz
Törende, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Kırıkkale Köprülü Kavşakta Gelişme
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Millet Bulvarı üzerinde çalışmaları devam eden Köprülü Kavşakta incelemelerde bulundu.
Kırıkkale Arazilerinin Başvuru Süresi Doluyor
Kırıkkale'ye bağlı ilçelerinde 2/B arazisi olan köylerde;Hak sahibi olup hiç müracaat etmeyenler,Satın alıp da Tebligat süresinde satış bedelini Ödemeyenler,Taksitli Satış...
Kırıkkale- Kırşehir Ortak Projede
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) tarım ve gıda sektöründe hazırladığı proje ile ürün ve hizmet ihracatının çeşitleneceği bildirildi.
Uyuşturucu Operasyonu
Kırıkkale'de uyuşturucu sattıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "torbacı" olarak adlandırılan, sokakta...
Topladığı eski eşyaları evinde sergiliyor
Kırıkkale'nin Karakeçili ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki emekli Muhlis Yıldız, eski eşya merakıyla topladığı ve satın aldığı malzemeleri evinin bir odasında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
shares