$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

Kırıkkale Bilgi ve Bilişim Topluluğu

Kırıkkale Bilgi ve Bilişim Topluluğu
  • 25.04.2016
  • 378 kez okundu
Reklam

Bu sebepten hep günübirlik hesapların eyyamcıları ile zaman öldürdük elli yıldır. Elli yıldır, diyorum; çünkü evveliyatında bir köyü vilayet yapacak ülkülerin sahiplerini görüyoruz.

Çarıklı erkanın kurduğu şehirde dikkat ederseniz işçiler iskan etmiş, mühendisler, memurlar, idari kademedeki MKE mensupları genelde Ankara’yı seçmişler.

Sonra?

Kırıkkale siyasetine sendikacılar, işyerlerinde erzak şefleri, işçi temsilcileri bölgecilik sıtmasının titrekliğiyle yön vermişler ve Kel Ali’nin sağı olmuş siyaset.

Daha sonra?

1939 da mı, 1940 da mı belediye olup olmadığına dair sayın belediye başkanı tereddüt edecek hale gelerek, beyinsizleştirilen kurumların aczini belgelemiştir.

1940’larda hızla büyüyen şehirde imar planı akla gelmemiş, herkes aldığı tarlaların üzerinde adımlayarak arsasını belirlemiş, sigara kağıdına çizdiği planlarla evini yapmış.

Köyden malını davarını getirmiş.

Ahırını samanlığını yapmış, orta çeşmeden suyunu almış, bir çukur kazıp üzerine helasını yapmış…

Belediyeyi hiçbir konuda rahatsız etmemiştir.

İmar planı 1960’larda hazırlanmış ama ilk uygulama 1989’da Hayati Karayol döneminde başlatılmış, daha henüz bitirilememiştir.

Gerçi bitirilse ne olacak; yol yaptığını sanan belediye başkanları asfalt dökmeyi, parke taşı döşemeyi yol yapma sanarak, imara uygun yol açmayı düşünmemişler bile.

Şehri dolaşırsanız briketten yola tecavüz eden avluları, garajları, tandır evlerini görürsünüz.

Sebep?

Kırıkkale’de düşünen insanlara makamlar verilmemiş, entelektüelini oluşturma yönünde gayret sarf edilmemiş, mevcut olan eşrafın köşesine çekilmesi ile paralı siyasetçiler, yalaka seçmen tipleri gırla gitmiş ve başıboş bir şehir manzarası ortaya çıkmıştır.

Sanatçı, yazar, bürokrat, siyasetçi yetişmemiş, torpille tavassutla gelenler, getirilenler de doğru gelse bile yamuk gitmiştir.

Bence mesele bu!

Bu memlekette özüne bağlı, mert, gözü kara, geleceğe talip olan genç fikir ve sanat adamları ile şehirde estetik ve diyalekt gelişecektir.

Şöyle bir vicdanımıza bakıp bu güne kadar olan yalaka, mıymıntı duruşumuzu sorgularsak bu işi daha net anlarız.

Etiketler:

Reklam
Dört bölgenin YHT hattı tamam
24 Haziran’da yapılacak olan seçim kapsamında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde halkına hitap etti. Erdoğan,...
Hayırlı Bayramlar
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, ramazan Bayramı mesajı yayınladı. Varlı, Sağlık ve esenlik ve huzur...
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
Huzur ve Mutluluğa Vesile Olsun
AGİT Heyetinden Çıkarma
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) uzun dönem gözlem uzmanlarından bir heyet, Kırıkkale Valisi Dr. M.İlker Haktankaçmaz’ı ziyaret etti.
Bahşili’de 160 kişiye yardım
Kırıkkale'nin Bahşili ilçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ramazan ayında 160 vatandaşa 120 bin lira tutarında yardım yapıldığı bildirildi.
Yahşihan’da gıda denetimleri
Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde Ramazan Bayramı öncesinde gıda denetimleri arttı.
Vatandaşlar camileri doldurdu
Kırıkkale'de camileri dolduran vatandaşlar bayram namazını kıldı.Nur Cami ve külliyesine gelen vatandaşlar, bayram namazı için birlikte saf tuttu. Camide yer...
BİR MUTLULUKTUR BAYRAM
Kırıkkale'de Ramazan Bayramı huzurlu ve mutlu bir şekilde kutlandı. Dargınlar barıştı. İnsanlar, huzuru birlikte yaşadılar.
Kripto FETÖ operasyonu
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik Zonguldak merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonda, 9 muvazzaf...
Seçmen sayımız açıklandı
24 Haziran’da cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosu’nu belirlemek üzere yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960...
Belediye Oğuz’a Ağladı
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Personeli Salim Oğuz geçirdiği rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu.
Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyorum
Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Bayram öncesi Kırıkkale Şehitliğini ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
Kazalar bayramda da durmadı
Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1’i ağır 8 kişi yaralandı.
Gıda Denetimleri  Daha Da Arttı
Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi kontrol görevlileri tarafından İlimiz genelinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri,...
Gaziye son görev
Vali Haktankaçmaz Kore Gazisi Akay’ın Cenaze Törenine Katıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

shares