$ DOLAR → Alış: 5,28 / Satış: 5,30
€ EURO → Alış: 6,02 / Satış: 6,05

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı
  • 27.02.2016
  • 547 kez okundu
Reklam

Kırıkkale de Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, çeşitli etkinliklere kutlanmaya başlandı. Hafta kapsamında ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrenciler, ödüllerini aldı.

TRAFİK GÜVENLİĞİ
Her yıl 09-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Uluslararası Karayolları Trafik Güvenliği Haftası’nın bu yılki etkinlikleri İl Kültür Merkezi’nde düzenlen törenle başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti. İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de trafik güvenliğini sağlamak amacıyla, Mayıs ayının ilk haftası Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası olarak kabul edildiğini söyledi.
KAZALAR OLUMSUZLUKLARI BERABERİNDE GETİRİR
Ulaşımın ülkemizin ekonomik kalkınmasında en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen Kartal, “İnsanların günlük yaşamlarında zorunlu bir ihtiyaç haline gelen motorlu araçların, kurallara uygun olarak kullanması, kişi, toplum ve ülke çıkarlarım olumlu olarak etkiler.
Ancak kuralları olmayan veya var olan kurallara riayet edilmeyen trafik ortamında, trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu kazalar can ve mal kaybına neden olmakta; insan, çevre ve ekonomiye önemli oranda zarar vermektedir.
Trafik kazaları kazazede ve yakınları üzerinde bırakacağı etkiler hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir”1 MİLYON İNSAN ÖLMEKTE
Müdür Kartal konuşmasında Kırıkkale Haberleri şu konuya çok dikkat etti; “Trafik kazalarının kazazede ve yakınları üzerinde bıraktığı etkiler, hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Bunun yanında kazalar, ekonomik olarak birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir.
Dünyada her yıl, trafik kazalarından dolayı yaklaşık 1 milyon insan ölmekte, 20 milyon insan da yaralanmaktadır. Bu kayıpların yüzde 30′u kalkınmış, yüzde 70′i kalkınmakta olan ülkelerde meydana gelmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar Ülkemizde de büyük gayretle yapılmaktadır.
Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığı yoğunlukla karayolları üzerinde yapılmaktadır. Yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 95′ler seviyesinde sadece karayolları üzerinden yapılması ağır taşıt sayısının diğer araç türlerine oranla hızlı bir artış sergilemesi ve bunun doğal sonucu olarak bu araçların trafik kazalarına daha çok karışmasına sebep olmaktadır”
DENETİM HİZMETLERİNİN BÜYÜK İŞLEVİ BULUNUYOR
“Ülkemizde son 10 yıl içerisinde sürücü ve araç sayılarındaki artışa paralel olarak, trafik kazalarında da artış olmuş, ancak yapılan çalışmalar ve alman önlemler sonucu trafik kazalarından dolayı meydana gelen yaralanma ve ölümlerde azalma sağlanmıştır.
Trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmalarda sağlanan bu azalış bizim için yeterli olmasa da yaptığımız çalışmaların metot ve yöntemlerinin doğru olduğunu göstermesi açısından sevindiricidir. Zaman içerisinde mükemmel bir trafik mevzuatına sahip olmanın trafik sorununu çözmede tek başına yeterli olmayacağı anlaşılmıştır.
Karayolu Trafik Güvenliğinin geliştirilmesinde, altyapı, eğitim ve ilkyardım hizmetleri kadar hiç şüphesiz etkili denetim hizmetlerinin de büyük bir işlevi bulunmaktadır”
MİLLİ SERVET ZİYAN OLMUŞTUR
“İlimizde geçtiğimiz 2010 yılı içinde sorumluluk bölgemizdeki yollarda 8′i ölümlü, 590′i yaralamalı ve 626 maddi hasarlı olmak üzere toplam bin 224 kaza meydana gelmiştir.
Yaşanan bu kazalarda 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 291′i yaralanmış ve 4.123.400 ( Dört milyar yüz yirmi üç milyon dört yüz ) TL miktarında milli servet ziyan olmuştur.
Trafik kazaları incelendiğinde en fazla kavşaklara yaklaşırken yavaşlamamak ve kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak, araçların hızını aracın yük yolcu ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak kurallarının ihlal edildiği tespit edilmiştir.
İlimizde trafik kazalarının yoğunlaştığı yollar tespit edilerek bu yollar üzerinde trafik kazalarını en aza indirebilmek için hız denetimlerine ve diğer uygulamalara ağırlık verilmiştir”
DENETİMLER YAPILMAKTADIR
“Trafik güvenliğinde yeni açılımlar, hedefler ve çözümler içeren projenin uygulamaya konulduğu 2008 yılı başından itibaren, yapılan başarılı çalışmalar sonucunda, Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de önceki dönemlere göre trafik kazalarında, kaza sonucu ölüm ve yaralanmalarda ciddi oranlarda azalmalar meydana gelmiştir.
Proje kapsamında, hız, alkol, emniyet kemeri, takoğraf ve seyir halinde cep telefonu kullanımı gibi başlıca denetim konularında, trafik ekiplerimiz tarafından sürekli ve etkin denetimler yapılmaktadır. Bilinmelidir ki trafik olgusu bir bütünlüğü ifade eder.
Yani sürücü, yaya ve yolculara trafik kural ve kaidelerine uyma alışkanlığı kazandırılması bir eğitim sorunudur. Bu konuda alt yapı esastır ve bununda başlangıç yeri önce ana ve baba daha sonra eğitimdir”
ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYORUZ
“Eğitimden altyapıya, İlk ve acil yardımlardan denetime kadar uzanan hizmetler zincirinde trafik zabıtası sadece bir halkayı oluşturmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nda Emniyet Teşkilatmın görevi “Denetim” olarak tanımlanmıştır.
Denetim görevinin ise bütün sorumlu kuruluşlar arasında karayolları güvenliğine etki oranının, yani hizmet zincirindeki payının yüzde 12 olduğunu belirtmek istiyorum.
Trafik zabıtası üstün feragat ve fedakârlıkla görevlerini yerine getirmeye, diğer kurum ve kuruluşlarla duyarlılık ve koordinasyon içerisinde çalışmaya, trafik sorununun Ülkemiz gündeminden çıkarılmasında üzerine düşen görevi yapmaya kararlıdır.
Gerek bu hafta içerisinde, gerekse diğer zamanlarda trafik görevlilerimizin yanında yer alarak mücadeleye devam edildiği sürece trafik canavarı daha kolay ve çabuk yok edilecektir” dedi.
TRAFİK KAZASI GÖRDÜĞÜMDE İÇİM YANIYOR
Yaşamış olduğu trafik kazası öncesi ekmeğini taştan çıkarttığını belirten kazazede Hakan Doğan, “Trafik kazasını yaşamadan önce, ben asla trafik kazası yapmam diyerek yola çıkıyordum.
Hiç beklemediğim bir anda trafik kazası yaşadım ve gözlerimi hastanede açtım. Şuanda ise her trafik kazası gördüğümde içim yanıyor.
Gideceğimiz yere ilk önce trafik kurallarına uyarak kendimizi hazırlamalıyız ve yola çıkmalıyız. Trafiğe çıktığımız andan itibaren, her an her şeyi düşünmemiz gerekir.
Ansızın, futbol topunun peşinden ana yola fırlayan bir çocuk çıkabiliyor. O zamanda, trafik kazası kaçınılmaz oluyor. Trafik kazalarında, yaralanan milyonlarca insanlardan birisiyim. Trafik kazalarında hayatını kaybeden bütün insanımıza Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.
ÖDÜL VE SERTİFİKA VERİLDİ
Protokol konuşmalarının ardından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve maket dallarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Kırıkkale Haber olarak öğrencileri tebrik ediyoruz.
14 Şubat-15 Mart 2011 tarihleri arasında eğitim gören ticari araç sürücülerinden dereceye girenlere ödül ve sertifika verildi. ‘Ülkemin ve Ailemin Trafik Polisiyim’ kampanyası kapsamında Atatürk İlköğretim Okulu 1-C sınıfı öğrencilerine kart dağıtıldı.
Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantları gezen protokol üyelerine trafik kuralları hakkında bilgiler verildi.

Etiketler: / / /

Reklam
Kırıkkale Balışeyh İlçesinde Ceset Bulundu
Kırıkkale iline bağlı Balışeyh ilçesinin Yeniliköy çevresinde görevli bulunan jandarma ekiplerinin devriyeleri sırasında karşılaştıkları şüpheli transiti incelemeye gittiklerinde araç yanında...
Bugün TBMM’de günlerden Kırıkkale
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil ÖZTÜRK, sosyal medya hesabından TBMM ‘de Kırıkkale ile ilgili konuşmasını “Bugün TBMM’de günlerden Kırıkkale” diye yazarak...
Kırıkkale Firma ve Kurum Haber
Kırıkkale ilinin içinde bulunan özel kurum ve kuruşların firma yapılarının gerçekten farklı olması da sizin için aynı şeyleri gösterdiğini görebiliyorsunuz....
Kırıkkale Belediyesinden Beklentim
Halit Durgut Kaleminden… Kırıkkale’nin sorunlarına çare aramak, Kırıkkale siyasetinin asli görevidir. Kırıkkaleli ne istiyor? Genci işsiz, Memuru memnuniyetsiz, Çiftçisi mağdur,...
Yayın Hayatı Kırıkkale Haber Yaşanıyor
Kırıkkale ilinin en güncel ve en köklü tarafsız yerel haber portalına hoşgeldiniz. Kırıkkale haber olarak yayın hayatı siz Kırıkkale halkı...
2.8 Şiddetinde Kırıkkale Depremi
Kırıkkale BEDESTEN YAHSIHAN bölgesinde 27 Kasım 2018 saat 20:28 tarihinde 2.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. BEDESTEN YAHSIHAN depremi 5.0 km...
Geri Gönderme Merkezi’nde İnceleme
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Yahşihan İlçesi Kılıçlar Köyünde bulunan “ Geri Gönderme Merkezi”nde incelemelerde bulundu.
Pakdemirli’den Öğrencilere Kart
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Enerjisa iş birliğinde yürütülen proje kapsamında...
KÜ Birincilikle Döndü
İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 8-10 Kasım 2018’da 11. kez düzenlenen TRANSİST İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarında proje yarışmasında Doç. Dr....
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Hep Birlikteyiz
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Esma Ünal, parti binasında yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde aynı biçimde...
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Hep Birlikteyiz
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Esma Ünal, parti binasında yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde aynı biçimde...
Trafik Kazası 4 Yaralı
Kırıkkale'de, iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Diş Hekimliği Öğrencileri  Beyaz Önlük Giydi
Kırıkkale Üniversitsi Diş Hekimliği Fakültesi, Diş Hekimliği Haftası Kutlama ve Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenledi. Şehit Ahmet Özsoy Konferans Salonu’nda...
YÖGEP’in İlk adımı Atıldı
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Hazırlanan Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarında görev yapan eğitim...
Tütün Ürünlerinin Satışı Yapılamayacak
Tütün ürünlerinin görüntülenme ve satışına kısıtlamalar getiren yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Yeni düzenlemeye göre...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ