$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

Mağazacılıkla çığır açan KIRIKKALE AYAKKABI

Mağazacılıkla çığır açan KIRIKKALE AYAKKABI
  • 20.03.2016
  • 740 kez okundu
Reklam

MEHMET AKBACAKOĞLU-AYAKKABI DÜNYASI

1950 Ankara doğumlu. İlkokul eğitimi sonrası baba mesleği olan ayakkabı ticaretine başladı. Toptan ayakkabı ticaretinin ardından 1996 yılında ‘Ayakkabı Dünyası’ adı altında mağazalar zinciri kurdu. Ankara Ticaret Odası meclis başkan vekili olan Mehmet Akbacakoğlu evli ve iki çocuk babası.

Ayakkabıcılık sizin dede mesleğiniz. O günleri bize biraz anlatır mısınız?

1923 yılında yani Cumhuriyet’in kurulduğu yıl benim dedem Kırıkkale Hafız Ahmet Efendi de Ankara’nın Beypazarı ilçesinde küçük bir atölyede yemeni ve mes üretimine başlıyor. O yıllarda merkep sırtına yüklediği ayakkabı, mes ve yemenileri Beypazarı çevresindeki köy ve kasabalara götürüp satıyor. Böylece ayakkabıcılık sektöründeki pazarlamacı geçmişimiz ta o yıllara dayanır. Daha sonra ise lastik ve keten ayakkabı üretimi gerçekleştiriliyor.

Ailenizin Ankara’ya taşınması ne zaman oldu?

Dedem ile babam Niyazi Akbacakoğlu, zamanla Ankara’ya da ayakkabı getirerek satmaya başlıyorlar. Ve 1953 yılında babamın isteğiyle Ankara’da Samanpazarı Saraçlar Çarşısı’nda 250 liraya kiraladıkları Kırıkkale Haberleri bir dükkanda üretime başlıyorlar. Böylece babamın ilk dükkanı Kırıkkale Niyazi Akbacakoğlu Kavafiye ve Lastik Evi faaliyete geçiyor. Bu dükkanımız 40 yıldan bu yana faaliyette. Ben de daha o yıllarda ilkokul tahsili yaparken bir yandan da dükkana gidip mesleği öğrenmeye çalışıyordum.

Toptan ayakkabı ticaretine geçişiniz nasıl gerçekleşti?

Ben çocukluğumdan beri ayakkabı üretiminden çok, satış ve pazarlaması ile meşgul oldum. Sonuçta 1973 yılında o dönemin en büyük firması olan Esem Sport ve Terlik Grubu’nun bayiliğini alarak toptan pazarlamaya başladık. Hatta o yıllarda bayilik vermeden önce Emin Cankurtaran Bey dükkanımıza bizzat gelerek bizleri yakından tanımak istedi. Dükkanımıza giren çıkan müşterinin çokluğunu görünce, “Ben de Kırıkkale Haber sizlerin arkasındayım. Hatta bir arkadaşımı sizin yanınıza yardımcı olarak vereceğim.” dedi. Sonuçta bizim yanımıza, Ankara’ya en güvendiği arkadaşlardan birini gönderdi. Hatta o yıllarda, bu pazarlamacı arkadaşın tüm otel ve yemek masraflarını da kendisi öderdi. Ardından Mekap, Panter, Derby gibi gruplarla da anlaşarak toptancılık yapımızı güçlendirdik. O günlerde elimizdeki birkaç araçla Anadolu’nun her yerine mal sevk ederdik.

Şu anda ayakkabı sektöründe kaç şirketle faaliyet gösteriyorsunuz?

Ayakkabı sektöründe halen 4 şirket ile faaliyet gösteriyoruz. Bunlar Akbacakoğlu Kundura Sanayi Ticaret AŞ, Akba Ayakkabı ve Spor Malzemeleri Pazarlama Sanayi Ticaret AŞ, Akbacakoğlu Kırıkkale Kundura Çanta Ticaret AŞ ve Mayör Pazarlama Sanayii Ticaret Lmt. Şti. Ayakkabı Dünyası mağazalarımız ise Akbacakoğlu Kundura Sanayi TAŞ’nin altında faaliyet göstermektedir.

‘Ayakkabı Dünyası’ mağazaları kurma fikri nereden aklınıza geldi?

Avrupa’daki gezdiğimiz ülkelerde Almanya’da, Fransa’da bu tür yerleri çok görüp inceledim. Hatta fotoğraf makinesi ve kamera ile görüntüledim. Ve sonuçta ülkemizde de açık raf ve self servis sistemiyle çalışan bir ayakkabı mağazası projesini hayata geçirdim. Amacım, Türk işadamının da azmettiği zaman Batı standartlarını yakalayabileceğini göstermekti. İlk olarak Ankara’da İzmir Caddesi üzerinde 1996 yılının Kırıkkale Haberleri Nisan ayında mağazamızı açtık. Böylece Türkiye’nin ilk ayakkabı marketini açmış olduk. Bizden sonra ise Yeşil Kundura vb. firmalar mağazacılık uygulamasını yaygınlaştırdılar.

Şu anda Anadolu’nun hangi şehirlerinde mağazanız var?

Şu anda Ankara’nın çeşitli bölgelerinde 9 tane mağazamız var. Bunlar sırasıyla Akba Ayakkabı, Akbacakoğlu Kundura ile Kızılay, Ulus, Tunalı, Demetevler, Keçiören 1 ve 2 ve İstanbul yolu üzerindeki Ayakkabı Dünyası mağazalarımız. Ayrıca İstanbul/Bakırköy, Kayseri, Konya, Eskişehir ve Iğdır’da da bayilik yolu ile mağazalarımız var. Ayakkabı mağazalarımızın sayısı 18’e ulaşırken genişliği ise toplam 15 bin metrekareyi buluyor. Ankara’daki büyük bir depomuzdan tüm mağazalarımızın ihtiyacını topluca karşılıyoruz. Kırıkkale Haber Reyonlarımızda yazlık, kışlık ve mevsimlik olmak üzere 10 binlerce çeşit ayakkabı, bot, çizme, terlik ve sandalet bulmak mümkün. Adidas, Reebok, Slazenger, Puma, Kinetix, Letoon, Converse gibi pek çok spor ayakkabısı ve eşofman takımı da mağazalarımızda bulunuyor. Ayrıca ayakkabı kalıbından, ayakkabı parfümüne kadar tüm ayak sağlığı ürünlerini de sergiliyoruz. Sonuçta mağazacılık konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri ile aynı düzeye gelmenin mutluluğu içindeyiz.

Geçen hafta İstanbul Kartal’da ülkemizin en büyük ayakkabı marketini hizmete soktunuz. Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Biz, ayakkabı perakende sektöründe, bugüne kadar yapılmış en büyük yatırımı gerçekleştirdik. 1750 metrekarelik bir alanda 100’ün üzerinde marka ve 50 bin çeşit ürünü bir araya getirdik. Önümüzdeki haftalarda Adana ve Ankara Keçiören mağazalarının açılışını yapacağız. Birkaç ay içinde ise G.Antep, Konya, İzmir, Trabzon ve Eskişehir’de de yeni mağazalarımız hizmete girecek. Bundan sonra büyükşehirlerde özellikle de Kartal’daki Tepe M1 gibi büyük alış veriş merkezlerinde yaygınlaşmayı planlıyoruz. Hedefimiz ise tüm Türkiye Kırıkkale çapında tüketiciye uygun ve kaliteli alış veriş imkânı sağlamak.

Ayakkabı üreticileri ile ilişkileriniz nasıl? Sizi kendilerine bir rakip olarak görmüyorlar mı?

Hayır, biz sektörün içinden geldiğimiz için ve yıllardır Kırıkkale Haberleri bu işin toptancılığını yaptığımız için firmalarla çok iyi bir diyalog içindeyiz. O yüzden 100’e yakın marka bizim mağazalarımızda satılıyor ve firmalar da bu işten çok memnun.

Üretimini yaptığınız kendinize ait markalarınız da var mı?

Bizim yıllardan bu yana piyasaya sunduğumuz kendimize ait markalarımız da var. Örneğin; mağazalarımızda satılan Bentini, Eclipse, Sologna, Richard Smith ve Kiddo gibi ayakkabı markaları tümüyle kendi markalarımızdır. Biz bu isimlerin patentini aldık ve yıllardır mağazalarımızda satılıyor. Ancak biz bunları kendi atölyelerimizde değil, İstanbul ve Ankara’da bulunan çeşitli atölyelerde ürettiriyoruz. Bize göre hem imalatçı, hem de toptancı olmak ayakkabı sektörünün yapısına pek de uygun değil.

Bir de reyonlarınızda anatomik ayakkabılar var. Neden anatomik ayakkabı?

Aslında herkesin ayak yapısı, taban ve uçları birbirinden farklıdır. Bu amaçla dünyada anatomik tabana sahip ayakkabılar üretiliyor. Biz bunu ülkemize de getirdik. Kırıkkale Ve artık anında ayağınıza uygun ayak tabanı üretiyoruz. Eskiden bu tür ayakkabılara “ortopedik” ismini veriyorlardı; ama bu bana göre doğru bir tanımlama değil.

Ayakkabı satışlarınız nasıl gidiyor?

Geçen yıl 2 milyonu aşkın ayakkabı sattık. Bu sene ise yüzde 50 büyüme ile 3 milyon adet ayakkabı satmayı planlıyoruz. Geçen yıl 1,5 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdik. Dünyaca meşhur Eva Moon, Sandy, Fly Foot, Happy Luck, Pablo, Tolino ve Cerutti gibi markaların ülkemizdeki en önemli müşterisiyiz. Mayör Pazarlama Sanayii ve Ticaret Ltd. şirketimiz grubumuzun yurtdışı bağlantılarını kurarken, ithalat işleri ile uğraşıyor. Yıllık ciromuz ise 7-8 trilyon lira civarında.

İleride ihracat düşünceniz var mı?

Her milliyetçi insan gibi biz de ayakkabı ihraç etmeyi isteriz. Ancak gerek ülkemizdeki üretim şartları, gerekse de dünyadaki ağır rekabet koşulları bize şu anda bu imkanı vermiyor. Ama ileride imkan olursa bu işi yurtdışında da yapmayı düşünüyoruz.

Siz marketçilikte bir de TSE belgesi almışsınız. Neden TSE belgesi?

Müşteri memnuniyeti bizim için ilk plandadır. Şu anda Türkiye’de ilk TSE belgesi olan ayakkabı market biziz. Standartlara uygun dizayn edilmiş ve standartlarına uygun çalışan tek ayakkabı marketiz. ISO 9002 için de çalışmalarımız sürüyor, hizmet sektöründe bu belgeyi ilk kez  Kırıkkale Haber  biz almaya çalışıyoruz. Sonuçta son tüketicinin tercih ettiği bir ayakkabı mağazası olmak, müşteriyi bir defalık kazanmak değil, onu sürekli müşterimiz haline getirmek çok daha önemli. Hatta bu amaçla müşterilerimize yönelik sürekli olarak anketler yaptırıyoruz. Bu anketlerde fiyatlardan kaliteye kadar her türlü unsuru dikkate alıyoruz.

Satış sonrası hizmet konusuna bakışınız nedir?

Mağazalarımızda, müşteri aldığı ayakkabıyı eğer giyemez ya da beğenmezse getirip bir başkası ile rahatlıkla değiştirebiliyor. Biz, imalat hatası olmaksızın kullanımdan doğan hataları dahi mutlaka gideriyoruz. Müşteri eğer yüzde 70 haklıysa biz onu yüzde yüz haklı kabul ederiz ve sorununu mutlaka gideririz.

Bu kış özellikle bayanlar için ayakkabı modasına dönük bazı ipuçları da verebilir misiniz?

Bu sene bayanlar için botlar çok moda. İnce, zarif, yılan derisi aksesuarlı modeller özellikle bu yıl Avrupa’da çok yaygın. Eskiden Avrupa modası ülkemize 1 yıl sonra geliyordu. Şimdi ise günü gününe takip ediliyor. Şu anda Avrupa’daki vitrinlerde ne varsa bizde de o vardır.

Akbacakoğlu ailesinin 4. nesli de artık şirketin bilfiil içinde herhalde.

Evet, Faruk, Mahmut ve Fatih Akbacak, iki oğlum ve yeğenlerim şirkette benimle beraber görev yapıyor. Onlarla birlikte Ayakkabı Dünyası’nı daha ileri noktalara getirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla 28 Ekim 2000-15 Ocak 2001 tarihleri arasında bir kampanya düzenliyoruz. Mağazalarımızdan 25 milyon lira ve üzeri alış veriş yapanlara 3 adet Ford Focus ve yüzlerce çeşit ayakkabıyı hediye edeceğiz.

İş yaşamınızdaki temel prensipleriniz nelerdir?

Biz tümüyle kendi öz sermayemizle bugünlere geldik. Dedelerimizden bize miras kalan bazı düsturlarımız var. Bunları şöyle sayabilirim; “Sermayeniz kadar işi yapın.”, “Banka kredisi kullanmayın.”, “Dövizle borçlanmayın.”, “Uzun vadeli mal satmayın.” “Borçlu kimsenin malı olmaz.” Eğer biz bu prensiplere uymasaydık Körfez Krizi, 5 Nisan krizi gibi ekonomik krizlerde ayakta kalamazdık. Ancak sağlam bir mali bünyemiz sayesinde biz kriz ortamlarında büyümeyi başardık. Hiçbir zaman da kendi bildiğimiz işin dışında başka işlere girmedik. Ayakkabıcı doğduk, ayakkabıcı olarak da devam ediyoruz. Başka işler yapsak belki çok daha fazla para kazanabilirdik. Ancak temel prensiplerimizden taviz vermedik.

Etiketler: / /

Reklam
Kırıkkale Balışeyh İlçesinde Ceset Bulundu
Kırıkkale iline bağlı Balışeyh ilçesinin Yeniliköy çevresinde görevli bulunan jandarma ekiplerinin devriyeleri sırasında karşılaştıkları şüpheli transiti incelemeye gittiklerinde araç yanında...
Bugün TBMM’de günlerden Kırıkkale
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil ÖZTÜRK, sosyal medya hesabından TBMM ‘de Kırıkkale ile ilgili konuşmasını “Bugün TBMM’de günlerden Kırıkkale” diye yazarak...
Kırıkkale Firma ve Kurum Haber
Kırıkkale ilinin içinde bulunan özel kurum ve kuruşların firma yapılarının gerçekten farklı olması da sizin için aynı şeyleri gösterdiğini görebiliyorsunuz....
Kırıkkale Belediyesinden Beklentim
Halit Durgut Kaleminden… Kırıkkale’nin sorunlarına çare aramak, Kırıkkale siyasetinin asli görevidir. Kırıkkaleli ne istiyor? Genci işsiz, Memuru memnuniyetsiz, Çiftçisi mağdur,...
Yayın Hayatı Kırıkkale Haber Yaşanıyor
Kırıkkale ilinin en güncel ve en köklü tarafsız yerel haber portalına hoşgeldiniz. Kırıkkale haber olarak yayın hayatı siz Kırıkkale halkı...
2.8 Şiddetinde Kırıkkale Depremi
Kırıkkale BEDESTEN YAHSIHAN bölgesinde 27 Kasım 2018 saat 20:28 tarihinde 2.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. BEDESTEN YAHSIHAN depremi 5.0 km...
Geri Gönderme Merkezi’nde İnceleme
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Yahşihan İlçesi Kılıçlar Köyünde bulunan “ Geri Gönderme Merkezi”nde incelemelerde bulundu.
Pakdemirli’den Öğrencilere Kart
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Enerjisa iş birliğinde yürütülen proje kapsamında...
KÜ Birincilikle Döndü
İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 8-10 Kasım 2018’da 11. kez düzenlenen TRANSİST İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarında proje yarışmasında Doç. Dr....
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Hep Birlikteyiz
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Esma Ünal, parti binasında yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde aynı biçimde...
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Hep Birlikteyiz
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Esma Ünal, parti binasında yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde aynı biçimde...
Trafik Kazası 4 Yaralı
Kırıkkale'de, iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Diş Hekimliği Öğrencileri  Beyaz Önlük Giydi
Kırıkkale Üniversitsi Diş Hekimliği Fakültesi, Diş Hekimliği Haftası Kutlama ve Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenledi. Şehit Ahmet Özsoy Konferans Salonu’nda...
YÖGEP’in İlk adımı Atıldı
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Hazırlanan Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarında görev yapan eğitim...
Tütün Ürünlerinin Satışı Yapılamayacak
Tütün ürünlerinin görüntülenme ve satışına kısıtlamalar getiren yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Yeni düzenlemeye göre...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ