$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

Av. Mustafa Murat Kaplan Kaleminden: MEŞRU MÜTECAVİZ…

Av. Mustafa Murat KAPLAN
Av. Mustafa Murat KAPLAN
  • 19.11.2016
  • 930 kez okundu

Türk Ceza Kanunu’nda “Cinsel İstismar Suçları“nda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına ve verilen cezanın ertelenmesine yönelik; yasal düzenlemenin akılla, mantıkla, izanla ve izahla açıklanabilir durumu bulunmamaktadır ve her türlü izahtan da varestedir.

Yasal düzenlemede, “iradeyi sakatlayan herhangi bir halin bulunmaması” şartı aranmaktadır. Ne var ki, iradeyi sakatlayan bir halin bulunup bulunmadığı neye ve kime göre tespit ve teşhis edilecektir.

Bir avukat olarak şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum. Velev ki, mağdurenin kendi evinde böyle bir suçun işlenmesi durumunda, eylemin mağdurenin kendi evinde işlenmiş olması hasebiyle burada mağdurenin kendi rızasının bulunduğundan hareketle ” iradeyi sakatlayan bir halin mevcut olmayacağını mı (?)” düşüneceğiz.

Değerli dostlar, alelade bir hırsızlık suçunda bile, hırsızın suç konusu mal veya eşyayı, sahibine teslim etmesi durumunda nasıl ki suç ve ceza ortadan kalkmıyorsa; bir insanın şeref, haysiyet, onur ve izzetinin çalınması durumunda da, failin yaptığı aşağılık eylemi telafi yoluna gitmeye çalışmasının suç ve cezayı ortadan kaldırmaması muhakkaktır…

Aksi durumun kabulü, insanlık haysiyet ve onurunun, bir mal veya eşyadan daha kıymetsiz olduğu sonucunu doğuracaktır…

Selam ve saygılarımla…

Av. Mustafa Murat KAPLAN

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ